דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

חיים קאופמן | | 24/03/2012

הפינה האולימפית: ריצת המרתון הראשונה

מאת: ד"ר חיים קאופמן

קרב מרתון נערך בשנת 490 לפנה"ס ובו ניצחו כוחות אתונה את הצבא הפרסי הפולש. לפי האגדה נשלח מן המערכה רץ בשם פידיפידס ולאחר שהביא את בשורת הניצחון לאתונה, התמוטט ומת.

הרעיון לערוך ריצה אולימפית לזכרו של הרץ ממרתון במשחקים האולימפיים היה של הבלשן הצרפתי מישל בריאל . המירוץ יצא לדרכו ב-10 באפריל 1896 בדרך ההיסטורית ממרתון לאתונה (40 ק"מ) והשתתפו בה 17 רצים. 8 מן המתחרים פרשו מהמרוץ לפני סיומו ואחד נפסל. המנצח היה הרועה היווני ספירידון לואיס שגמא את המרחק בשעתיים 58 דקות וחמישים שניות. גם למקום השני במרוץ זה הגיע יווני (ואסילאקוס) והיה בכך פיצוי לגאווה היוונית שנפגעה בשל הכישלונות של האתלטים היוונים, שהיוו את רוב משתתפי המשחקים (230 מתוך 311...)

כיום נוטים היסטוריונים לראות את הסיפור על הרץ ממרתון כאגדה. הרודוטוס, "אבי ההיסטוריה", שנולד 6 שנים אחרי הקרב והתיאור שלו נסמך על שיחות עם אנשים שהשתתפו בו, מספר סיפור אחר לגמרי: האתונאים שלחו רץ לספרטה כדי לבקש את עזרת הספרטנים במלחמה נגד הפרסים. המרחק מאתונה לספרטה הוא כ – 250 ק"מ והרודוטוס מספר כי הרץ שיצא מאתונה הגיע לספרטה יום אחרי שיצא לדרכו. הסיפור על הרץ שיצא ממרתון לאתונה מתחיל להופיע רק בכתבים שהופיעו 500 שנים מאוחר יותר.

בניסיון לראות אם תיאורו של הרודוטוס אפשרי יצאו שלושה בריטים ליוון בשנת 1982 ומטרתם הייתה לסיים את המסלול מאתונה לספרטה בפחות מ – 48 שעות. הם עמדו במשימה והחל משנת 1983 מתקיים בחודש ספטמבר (תקופת השנה בה התקיים קרב מרתון) מירוץ מאתונה לספרטה המכונה ספרטתלון. שיא מירוץ זה עומד על 20 שעות ו – 25 דקות והוא שייך לאגדת מירוצי האולטרא-מרתון, היווני ייאניס קואורוס.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.