דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

חיים קאופמן | | 03/04/2012

הפינה האולימפית: תחילת משחקי החורף

מאת: ד"ר חיים קאופמן

המשחקים האולימפיים הראשונים שבהם התקיימו גם תחרויות חורף היו משחקי לונדון 1908 בהם נערכו תחרויות בהחלקה אמנותית על קרח מלאכותי. במשחקי סטוקהולם 1912 התנגדו המארחים השבדים לקיומם של משחקי חורף מתוך חשש שקיומם של משחקים כאלה במסגרת המשחקים האולימפיים עלול לפגוע ב"משחקים הצפוניים" שקיימו אז מדינות סקנדינביה.

במשחקי אנטוורפן 1920 החזירו את תחרויות ההחלקה על הקרח והוסיפו גם משחקי הוקי קרח. כחצי שנה לפני המשחקים האולימפיים בפריז 1924 נערכו בשאמוני שבצרפת תחרויות של ענפי חורף. שנה לאחר מכן, הוחלט להעניק למשחקים בשאמוני הכרה רטרואקטיבית כמשחקי החורף הראשונים וכן הוחלט שכל עיר שתארח את המשחקים האולימפיים, תארח, אם התנאים יאפשרו, גם משחקי חורף. הפעמים היחידות בהן נערכו משחקי החורף ומשחקי הקיץ באותה שנה באותה מדינה היו ב -1932 (ארה"ב) ו - 1936 (גרמניה).

1992 הייתה השנה האחרונה בה נערכו הן משחקי חורף והן משחקי קיץ. ב - 1994 נערכו שוב משחקי חורף אולימפיים כך שכיום יש שנתיים הפרדה בין משחקי חורף ומשחקי קיץ.

כיום מתחרים במשחקי החורף בשבעה ענפי ספורט (לעומת 26 במשחקי הקיץ בלונדון 2012). חלק מענפי הספורט מחולקים לתת-ענפים.

הענפים הם:

  1. החלקה על קרח ( החלקה אמנותית, החלקה מהירה, החלקה מהירה במסלול קצר)

  2. סקי (סקי אלפיני, גלישה למרחקים ארוכים, קפיצות סקי, "שילוב צפוני", סקי בסגנון חופשי – פעלולים, סקי בגלשן)

  3. עגלות קרח ( בובסליי, סקלטון)

  4. מזחלות קרח

  5. הוקי קרח

  6. ביאתלון (שילוב של גלישה למרחקים עם קליעה למטרה ברובה)

  7. קרלינג.

בעבר היו ניסיונות לצרף למשחקי החורף ענפים נוספים כמו פוקר ומירוצי-שדה אך אלה לא עומדים בתנאי הבסיסי של המשחקים בהם נערכים כל המקצועות על שלג או על קרח.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.