דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

חיים קאופמן | | 07/04/2012

הפינה האולימפית: הדגל האולימפי: צבעים או יבשות?

מאת: ד"ר חיים קאופמן

הדגל האולימפי הוצע על ידי הברון דה קוברטן בשנת 1913. הוא מורכב מחמש טבעות שלובות בכחול, אדום, שחור, ירוק וצהוב על רקע לבן. את הרעיון לשילוב טבעות שאב דה קוברטן כאשר היה אחד מראשי התאחדות הספורט הצרפתית (USFSA). לארגון זה היו כמה השפעות על התנועה האולימפית: היא אמצה את המוטו של הארגון: Citius, Altius, Fortius (מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר) ורעיון חמש הטבעות השלובות לקוח מרעיון שתי טבעות שלובות המופיעות בסמל USFSA. במקרה של הארגון הצרפתי הטבעות השלובות מייצגות שני ארגונים שהתאחדו ליצירת התאחדות הספורט הצרפתית. הטבעות בסמל USFSA הן כחולה ואדומה, על רקע לבן – צבעי דגל צרפת.

הדגל האולימפי

 

 

 

 

 

בשנים מאוחרות הייתה סברה כי כל צבע מייצג יבשת: האדום מסמל את אמריקה, הירוק את אירופה, השחור את אפריקה הצהוב את אסיה והכחול את אוסטרליה. התפיסה הזו נכונה רק בחלקה. ב – 1931 כתב קוברטן: " לדגל האולימפי יש רקע לבן עם חמש טבעות שלובות במרכז: כחולה, צהובה, שחורה, ירוקה ואדומה. העיצוב הוא סמלי; הוא מייצג את חמש יבשות העולם, מאוחדות על-ידי הרעיון האולימפי בעוד ששת הצבעים הם אלה המופיעים על כל דגלי מדינות העולם של זמננו". האתר הרשמי של התנועה האולימפית מדגיש כי הטבעות אכן מייצגות את חמשת היבשות אך זו תפיסה שגויה כי כל צבע מייצג יבשת אחרת.  קיימת סברה כי מאחר שהסמל הוצג לראשונה בקונגרס האולימפי בשנת 1914 המספר 5 ייצג אז את חמשת המהדורות של המשחקים האולימפיים שהתקיימו לפני כן (1896, 1900, 1904, 1908, 1912) והצבעים את הצבעים של דגלי המדינות שהשתתפו במשחקים האולימפיים המודרניים. 1912 הייתה הפעם הראשונה בה השתתפו נציגים מכל חמשת היבשות המאוכלסות בעולם.

מכיוון שמשחקי 1916 לא התקיימו בגלל מלחמת העולם הראשונה הוצג הדגל האולימפי לראשונה במשחקים האולימפיים שהתקיימו באנטוורפן בשנת 1920.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.