דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

חיים קאופמן | היסטוריה של הספורט | 21/06/2012

הפינה האולימפית: האלוף שניספה בשואה

מאת: ד"ר חיים קאופמן

יאנוש גאראי (Garay János) (1889 - 1945) היה סייף יהודי הונגרי שנחשב לאחד מטובי הסייפים בעולם בשנות ה-20 של המאה הקודמת. גאראי לחם כקצין בצבא ההונגרי במלחמת העולם הראשונה, ומאחר שהונגריה לא הוזמנה ליטול חלק במשחקי אנטוורפן 1920 כמו שאר בעלות בריתה של גרמניה במלחמת העולם הראשונה (אוסטריה, בולגריה וטורקיה) ערך גאראי את הופעת הבכורה האולימפית שלו רק בגיל 35 במשחקי פריס 1924. במשחקים אלה הוא זכה במדליית הארד בסיוף בחרב. בבית המוקדם הוא זכה בשלושה ניצחונות ונוצח בשני קרבות, בבית חצי הגמר הוא ניצח ששה קרבות והפסיד בשניים ובבית הגמר ניצח 5 קרבות והפסיד בשניים. מאחר שהיו שלושה סייפים בראש הבית עם מאזן זהה של חמישה ניצחונות ושני הפסדים נערכו קרבות הכרעה בין השלושה. גאראי הפסיד בשני הקרבות וזכה במדליית הארד. במשחקי פריס 1924 זכה גאראי גם במדליית כסף בתחרות הקבוצתית בחרב. בתחרות הקבוצתית מאזנו היה 9 ניצחונות ושלושה הפסדים.

במשחקי אמסטרדם 1928 זכה גאראי במדליית הזהב הקבוצתית בחרב יחד עם נבחרת הונגריה, שכללה שני יהודים נוספים: אטילה פטשאואר ושנדור גומבוש. מאזנו בתחרות הקבוצתית היה זהה לזה שהשיג בפריס 1924: תשעה ניצחונות ושלושה הפסדים.

גאראי זכה גם באליפות אירופה (שהייתה אז בפועל האליפות החשובה שכן לא נערכו עדיין אליפויות עולם) בשנת 1925 ובתחרות הקבוצתית בשנת 1930.

לאחר שהחל גירושם של יהודי הונגריה בשנת 1944 הוא גורש למחנה הריכוז מאוטהאוזן ושם נספה זמן קצר לפני תום המלחמה. 

הפינות האולימפיות משודרות מידי יום ברדיו האזורי (ת"א, חיפה ודרום)


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.