דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

חיים קאופמן | היסטוריה של הספורט | 16/06/2012

הפינה האולימפית: מדליות לישראלים בברצלונה

מאת: ד"ר חיים קאופמן

המשחקים האולימפיים בברצלונה 1992 היו המשחקים האולימפיים הראשונים שבהם ישראל לא רק השתתפה אלא גם זכתה במדליות.

הישראלית הראשונה שזכתה במדליה אולימפית הייתה הג'ודאית יעל ארד (נולדה ב-1967) במשקל עד 61 ק"ג. התחרות התקיימה ב-30 ביולי. לסיבוב השני עלתה ארד ללא קרב וגברה בו על גומז מספרד. בסיבוב השלישי היא גברה על יאנישיקובה מצ'כיה  ובחצי הגמר נפגשה מול אייקוף מגרמניה. ארד זכתה בתחילת הקרב בואזא-ארי ובהמשך סימן השופט לואזא-ארי נוסף. הפרשן באולפן הטלוויזיה הישראלית חשב שמדובר בואזא-ארי לטובת הגרמנייה ואמר: "עכשיו זה ואזא-ארי ואזא-ארי...". כאשר נראתה יעל ארד חוגגת הסתבר כי הואזא-ארי היה לזכותה ומאחר ששני ואזא-ארי שווים איפון, הוענק לה הניצחון. הניצחון בחצי הגמר הבטיח מדלייה ראשונה לישראל במשחקים האולימפיים. בגמר הפסידה ארד לקטרין פלרי מצרפת בהחלטת שופטים. שתי המתחרות לא הצליחו לצבור ניקוד בארבע דקות הקרב.

למחרת הזכייה, ב–31 ביולי, התמודד אורן סמדג'ה (נולד ב-1971) במשקל עד 71 ק"ג. בסיבוב הראשון הוא ניצח באיפון את מוחמד מג'יבוטי, בסיבוב השני ניצח באיפון את קוזאק מבריטניה ובסיבוב השלישי הפסיד באיפון לצ'אנג מקוריאה. מאחר שצ'אנג העפיל לחצי הגמר, נכנס סמדג'ה לבית התנחומים (רפסאג'). בקרב הראשון שלו ברפסאג' גבר סמדג'ה על סולי מאיטליה באיפון, בקרב השני הוא גבר באיפון על בולדבאטאר ממונגוליה ובקרב על מדליית הארד ניצח באיפון את סטפן דוט מגרמניה. כלל ששת הקרבות של סמדג'ה נסתיימו באיפונים!  הקרבות של סמדג'ה היו קצרים מאד: 9 שניות בסיבוב הראשון, 50 שניות בסיבוב השני, 27 ש' בהפסד בסיבוב השלישי, וברפסאג': 1:51 דקה, 3:08 ד' ו - 46 שניות בקרב על הארד. קרב ג'ודו גברים נמשך אז עד 5 דקות.

במשחקי ברצלונה 1992 הצליח דני קרסנוב להגיע לגמר בקפיצה במוט ולסיים במקום השמיני ולהיות בכך לגבר הישראלי הראשון אשר הגיע למעמד זה בענף האתלטיקה. קרסנוב נולד ב – 1970 בברה"מ ועלה לישראל ב-1991. הוא קבע במוקדמות הישג של 5.60 מ' ובגמר קבע 5.40 (בניסיון שני) ונכשל שלוש פעמים בניסיונו לעבור 5.50 מ'. קרסנוב השתתף גם במשחקי אטלנטה 1996 ושוב העפיל לגמר עם הישג של 5.60 מ'. בגמר הוא חלף מעל 5.60 מ' (נכשל ב-5.70) ודורג 11 - 12. הופעתו האחרונה במשחקים האולימפיים הייתה בסידני 2000 שם עבר במוקדמות 5.55 מ' אך נכשל בניסיונו לעלות לגמר כאשר לא הצליח לעבור 5.65 מ'. הוא דורג 20 - 21. לישראל בכל זאת הייתה נציגות בגמר האולימפי במוט בסידני 2000 בדמותו של אלכס אברבוך.

יעל ארד ואורן סמדג'ה השתתפו גם במשחקי אטלנטה 1996. ארד ניצחה בסיבוב הראשון את בלום מליכטנשטיין, בסיבוב השני את קמסולבה מקזחסטן ונכנעה בסיבוב השלישי לאמוטו מיפאן, שזכתה בתום התחרות במדליית הזהב. ברפסאג' ניצחה ארד את בוגומיאגקובה מרוסיה ואלבארז מספרד והפסידה בקרב על מדליית האר ליונג מקוריאה. היא דורגה לפיכך במקום החמישי. ארד הוכתרה כסגנית אלופת העולם בשנת 1993 ובאותה שנה הוכתרה כאלופת אירופה.

סמדג'ה התמודד באטלנטה 1996 בקטגוריית המשקל עד 78 ק"ג. הוא ניצח בסיבוב הראשון את רנדל מבריטניה, הפסיד בסיבוב השני לאוזנאדזה מטורקיה והודח מהתחרות. שנה לפני כן הוכתר סמדג'ה כסגן אלוף העולם במשקל זה.


מאמרים נוספים בסדרה:

הפינה האולימפית, ברצלונה 1992, חלק א'

הפינה האולימפית, ברצלונה 1992, חלק ב'

הפינה האולימפית, ברצלונה 1992, חלק ג'


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.