דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כושר גופני | 17/01/2015

נוחות הליכה בשכונה ופעילות גופנית

תקציר מחקר שבוצע בקנדה

למרות שידוע כי פעילות גופנית תורמת לבריאות, פחות מחצי תושבי קנדה מבצעים את ההמלצות המקובלות לפעילות גופנית. מאמצים להגברת הפעילות הגופנית מתרכזים לפעמים בתוכניות פעילות לאנשים בעלי מוטיבציה גבוהה לעיסוק בפעילות. כדי להשיג עליה נוספת  בשיעור המשתתפים כדאי אולי לבחון יצירת תנאים מתאימים לפעילות חופשית כמו הליכה או רכיבה על אופניים.

אפשר להגיע להמלצות המקובלות על ידי  הליכה יומית של 30 דקות. רק 7% מתושבי קנדה הולכים או רוכבים על אופניים למקום עבודתם.

מטרת המחקר הייתה לפתח אינדקס ל-walkability (נוחות הליכה) באזור המגורים ולראות אם לאינדקס הזה יש קשר לכמות הפעילות הגופנית של הליכה למקום העבודה ופעילות פנאי.

המחקר בוצע באזור יורק, הנמצא צפונית לטורונטו ומכיל בתוכו 9 ערים. הנתונים נלקחו מתוך סקר הבריאות שבוצע בשנים 2007 – 2008.  לצורך החישובים נלקחו רק תושבים בני 18 ומעלה. בסקר נשאלו הנבדקים  בין היתר על תדירות ומשך הפעילות הגופנית שלהם בהגעה לעבודה ובפעילות פנאי. לגבי כל אחד מהם חושבה ה- walkability בטווח של 500 ו-1000 מטרים מכתובת המגורים, מה שמתאים פחות או יותר להליכה של 5 ו-10 דקות, בהתאמה. בבניית האינדקס השתמשו החוקרים בנתונים על צפיפות הבניה, מספר הצמתים בין הרחובות, ושטחים נוחים להליכה כמו פארקים. התושבים חולקו לרבעונים בהתאם למידת ה- walkability של כתובתם במרחק של 500 ו-1000 מטר מהכתובת.

ממצאים:

כאשר מתייחסים לטווח של 500 מטר מהכתובת, אלה הנמצאים ברבעונים 3 ו-4 היה להם סיכוי גבוה ב-55% לעסוק בפעילות פנאי יותר מאשר אלה ברבעון הנמוך ביותר (אזור הכי פחות נוח להליכה) . אולם כאשר נעשה החישוב לגבי  פעילות גופנית לכל מטרה שהיא (הגעה למקום העבודה או פעילות פנאי) לא נמצא הבדל מובהק בין הרבעונים השונים. בטווח של 1000 מטר מהכתובת נמצא הבדל  כזה רק בין רבעון 4 לרבעון 1. בטווח של 1000 מטר נשמר ההבדל המובהק בין פעילות פנאי של הרבעונים 3 ו-4 ורבעון 1 וגם האנשים ברבעון 2 נמצאו בסיכוי גבוה יותר לעסוק בפעילות פנאי מאשר אלה ברבעון 1.

החוקרים מדגישים כי אפילו שינויים קטנים במבנה שכונת המגורים יכול להפוך אותה יותר נוחה להליכה ובכך להגדיל את הסיכוי שאנשים יעסקו בפעילות גופנית וישיגו את הכמות המומלצת.

מקור:

de Sa E, Ardern CI. (2014) Neighbourhood walkability, leisure-time and transport-related physical activity in a mixed urban–rural area. PeerJ 2:e440 http://dx.doi.org/10.7717/peerj.440


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.