דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

רשות המחקר

חזון

רשות המחקר במכללה רואה את ייעודה בתמיכה בחוקרי המכללה ובקידום מצוינות במחקר במדעי התנועה,הספורט והחינוך גופני. זה שנים שסגל המכללה הוא חוד החנית בקידום מחקר בנושאים אלה בארץ. חוקרי המכללה עובדים בשיתוף פעולה עם חוקרים ממיטב המוסדות האקדמיים בארץ ובעולם.

ד"ר סיגל בן זקן
ראש רשות המחקר

כיווני מחקר – סקירה

תחומי המחקר המסורתיים במדעי התנועה והספורט, שהם אבן היסוד למחקר במכללה, כוללים ניתוחים ביומכניים ופסיכומוטוריים של מיומנויות תנועה וספורט, מדידות פיזיולוגיות של המאמץ הגופני והיבטים נוספים הקשורים לספורט תחרותי ולספורט בכלל. ברם, התמורות בעולם המודרני מציבות כיום שאלות מחקריות במדעי התנועה והספורט שלא נשאלו בעבר. המעבר מאורח חיים פעיל לאורח חיים יושבני, שהביא עמו בעיות בריאות רבות ומחלות כרוניות, הפך את הפעילות הגופנית היזומה לאמצעי הכרחי לקידום בריאות. לכן נוסף על נושאי המחקר הקלאסיים, עוסקים במכללה בשנים האחרונות גם בקשר שבין פעילות גופנית לבין בריאות פיזית ונפשית וכן בסוגיות הנוגעות להגברת המוטיבציה לעיסוק בפעילות גופנית.

ההכרה בהיותן של התנועה והפעילות הגופנית אבן יסוד לקיום האנושי בכללותו הרחיבה את המחקר בנושאים אלה לקבוצות גיל שונות ולקבוצות אוכלוסייה מגוונות שבשבילן העיסוק בפעילות גופנית הוא אתגר. בעקבות זאת עוסקים חוקרי המכללה בסוגיות כמו "מוטיבציה לפעילות גופנית בקרב ילדים עם לקות אינטלקטואלית", "מדידת הוצאת אנרגיה בקרב ילדים עם שיתוק מוחין" או "פעילות גופנית ותפקוד שכלי בקרב זקנים".

ההכרה בחשיבות הפעילות הגופנית והספורט ובאחריותה של המכללה להנחלת הרגלי פעילות גופנית ועיסוק בספורט מגיל צעיר, כמו גם ההבנה שפעילות גופנית וספורט עשויים לשמש כלי עזר לפיתוח שכלי, נפשי וחברתי, פתחו ערוצים חדשים במחקר של החינוך הגופני והוראת הפעילות הגופנית במסגרות פורמאליות וא-פורמאליות. טכניקות חדשות של הוראה כמו "למידה שיתופית" או "שימוש בשיעורי בית בחינוך הגופני" נחקרו, וכן נשאלו שאלות כמו "האם תלמידים המשתתפים בספורט אלימים פחות מאלה שאינם משתתפים בספורט?"

עולם הספורט מתקדם ומשתנה אף הוא. הספורט הפך לאחת התופעות החברתיות-תרבותיות החשובות ביותר בתקופה המודרנית. כתעשיית פנאי גדולה מעלה הספורט שאלות מחקריות בסוציולוגיה כגון "ספורט ופוליטיקה" "ספורט והימורים" ו"ספורט ואלימות".

בד בבד הפך הניהול בספורט למושא למחקר במדעי הניהול ובכלכלת ספורט, ואימון בספורט הפך למושא מחקר בפסיכולוגיה של הספורט. הסוגיות הנחקרות בתחום זה נוגעות לשיטות מודרניות לאימון בספורט, גילוי כישרונות צעירים בספורט וניתוח מיומנויות ספורט בהתייחס להיבטים ביומכניים, פיזיולוגיים ופסיכולוגיים. עם זאת, ההבנה שההצלחה בתחומי הספורט השונים עשויה להיות מושפעת מהמערכות הבסיסיות ביותר של הקיום האנושי פתחה ערוץ למחקר בגנטיקה וספורט. המחקר במכללה בתחום זה כולל בעיקר אפיון גנטי של ספורטאים וניתוח גנטי של מיומנויות ספורט.

מעבדות מחקר

התמורות בעולם המודרני כוללות גם התקדמות טכנולוגית אדירה המאפשרת חדירה עמוקה ומתוחכמת למערכת התנועה וההתנהגות המוטורית של הגוף האנושי. החשיבות שרואה המכללה בקיום מחקר ברמה הגבוהה ביותר הביאה לפיתוח מעבדות מחקר במכללה ובהן מעבדה לביומכניקה, שבה נחקרות סוגיות בתנועת האדם הקשורות למערכת השרירים; מעבדה לפיזיולוגיה, העוסקת במערכת הלב והריאות ובמאמץ הגופני; המעבדה להתנהגות מוטורית, שבה חוקרים את הקשר שבין מערכת העצבים המרכזית לבין תנועה; המעבדה להוראה, שבה חוקרים שיטות הוראה בחינוך הגופני; והמעבדה לביולוגיה מולקולארית, שבה חוקרים שאלות העוסקות בקשר שבין גנטיקה וספורט.

 

מתעניינים בלימודים?

המסלול האקדמי

מידע נוסף

חוקרים בוינגייט

חוקרים

קרא עוד
מידע לחוקרים

מידע לחוקרים

קרא עוד
פרסומים המכללה האקדמית בוינגייט

פרסומים

קרא עוד
אירועים

אירועים

קרא עוד

חוקרים ברשות המחקר

פרופ' אילת דונסקי

תפקיד:ראש ביה"ס למדעי הספורט והתנועה, ראש המגמה לפעילות גופנית ובריאות בגיל המבוגר

מייל:ayelet@l-w.ac.il

פרופ' שייקה הוצלר

תפקיד:

מייל:shayke@l-w.ac.il

פרופ' זך סימה

תפקיד:פסיכולוגיה של הספורט

מייל:simaz@l-w.ac.il

פרופ' לידור רוני

תפקיד:נשיא המרכז האקדמי לוינסקי וינגייט

מייל:lidor@l-w.ac.il

ד"ר סיגל בן זקן

תפקיד:ראש ראשות המחקר והמעבדה לביולוגיה מולקולרית קמפוס וינגייט

מייל:sigalbz@l-w.ac.il

פרופ' נץ יעל

תפקיד:

מייל:neyael@l-w.ac.il