דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: ינון חריש | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 05/04/2024

15 דקות קפיצה בדלגית

השאלה:

האם אימון של   15 דקות ביום של קפיצה בדלגית משפר סיבולת לב ריאה ובפרט את הכושר האנאירובי? האם זה מומלץ למתאמן שכבר מתאמן יותר מ-5 פעמים בשבוע? ( מתאמן בריצה לא ע"י איש מקצוע אלא עצמאית).

התשובה:

1.    כושר אנאירובי וסבולת לב ריאה מתייחסים ליכולות שונות. כושר אנאירובי מתייחס בדרך כלל ליכולת להתמיד במאמץ קשה מאד הנמשך בערך חצי דקה עד דקה. לעומת זאת סבולת  לב ריאה מתייחסת ליכולת ההתמדה במאמצים ארוכים הנמשכים 3 דקות ומעלה.
2.    קפיצה בדלגית ברצף למשך 15 דקות, לא סביר שתשפר את הכושר האנאירובי.
3.    כתבת שאתה מתאמן בריצה 5 פעמים בשבוע, אך לא כתבת מה מטרת האימונים שלך.  אם מטרת האימונים שלך היא רק לשמור על כושר כללי ואתה לא שואף להגיע להישגים בתחרויות הרי שחמש ריצות בשבוע של 30-15 דקות זו כמות יפה מאד של אימונים שאין סיבה להגדיל אותה. אתה יכול אולי להחליף את אחד מאימוני הריצה באימון קפיצה בדלגית. אני לא רואה סיבה לבצע גם חמישה אימוני ריצה בשבוע וגם לקפוץ כל יום 15 דקות בדלגית. צריך להיות קשוב לגוף ולראות שעומס האימונים הוא לא גדול מדי עבורך.
4.    שיפור של סבולת לב ריאה אפשר להעריך באופן סובייקטיבי, למשל אם  מישהו רץ בעבר 5 ק"מ ב-30 דקות וזה היה לו קשה מאד וכיום זה הרבה יותר קל לו וגם ההרגשה שלו אחרי האימון היא יותר טובה. ניתן להעריך את השיפור גם באופן אובייקטיבי יותר על ידי ביצוע מבחן ריצה למרחק מסוים בין 1000 ל-5000 מטרים.
5.    בכל מקרה, רצוי להיוועץ, אפילו לתקופה קצרה, באיש מקצוע שיעריך את האימונים שלך וייתן לך המלצות אישיות, בהתאם לצורך. 

יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.