דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כושר גופני | 29/12/2022

תקציר סקר מגמות בתחום אימוני הכושר לקראת שנת 2023

אופן עריכת הסקר


הסקר המקוון השנתי ה-17 של המגמות מטעם הקולג' האמריקני לרפואה ספורטיבית (ACSM) פורסם לאחרונה. הסקר הראשון נערך בשנת 2006 וחזה מגמות לשנת 2007.  בסקר לקראת שנת 2023 נכללו 42 מגמות אפשריות והוא נשלח למומחים רבים מכל רחבי העולם שדרגו את המגמות.  התקבלו תשובות מ-3735 מומחים (לעומת 4546 מומחים אשתקד). בין המדינות מהן התקבלו תשובות היו: אוסטרליה, ברזיל, ברבדוס,  קנדה, סין, קולומביה, קוסטה ריקה, הרפובליקה הדומניקנית, פינלנד, צרפת, גרמניה, יוון, יפן, ירדן,  הודו, איטליה, קניה, לוב , מאלאווי, מקסיקו, נורבגיה, ניגריה, פקיסטן, פרו, הפיליפינים, פורטוגל, רומניה, רוסיה, סינגפור, ערב הסעודית, קוריאה הדרומית, ספרד, סרי לנקה, שוודיה, טורקיה, ויטנאם, בריטניה, ארה"ב ועוד.  הסקר נשלח ל- 125,940 אנשי מקצוע בתחום הכושר הגופני (לעומת 123,615 אשתקד), אלה כללו את בין היתר יותר מ-32,000 אנשים המחזיקים תעודות אימון והדרכה בתוקף מטעם ACSM, אלה שנרשמו לוועידה בנושא בריאות וכושר שארגן ACSM ב-2022, אלה הנמצאים ברשימות תקשורת של ACSM, מנוי המגזין ACSM's Health & Fitness Journal   ועובדי המגזין. הסקר פורסם גם באתר האינטרנט של המגזין ובקישורים נוספים. 58% מהמשיבים היו נשים (לעומת 60% אשתקד). המדרגים נדרשו להתייחס לכל אחת מ-42 המגמות האפשריות ולדרג אותן בסולם מ-1 (הכי פחות סביר שיהיה מגמה) עד 10. כמו כן ניתנה למשיבים על השאלונים להתייחס מילולית לכל אחת מהמגמות ולהציע מגמות לקראת הסקרים של השנים הבאות. הסקר נוצר כך שאפשר יהיה למלא אותו ב-15 דקות.  כדי לעודד השתתפות למשיבים הוצע להשתתף בהגרלה של 10 פרסים שכללו גישה לספרים אלקטרוניים העוסקים בתחום הכושר ותלוש שי של 100 דולר. 


המגמות שדורגו ב-20 המקומות הראשונים

 


1)    טכנולוגיות לבישות –שימוש באמצעים טכנולוגיים לניטור האימון – שעוני דופק, מדי צעדים, שעונים המכילים GPS ועוד. אמצעים אלה יכולים למדוד דופק, מרחק הליכה/ריצה, זמן ישיבה, זמן שינה, הוצאה קלורית באימון ועוד. לפני מספר שנים הועלו ספקות בנוגע למידת הדיוק של אמצעים אלה אך נראה שרמת הדיוק שלהם הולכת ומשתפרת. בין החידושים המוצעים באביזרים אלה נמצאים מוניטורים ללחץ דם, רוויה (סטורציה) של חמצן, טמפרטורת הגוף, קצב הנשימה ואק"ג. מגמה זו הייתה במקום הראשון בכל הסקרים מאז שהוצגה לראשונה ב-2016 חוץ מאשר ב-2018 (אז היא דורגה במקום השלישי) ו-2021 (שני). 
2)    אימונים עם משקולות חופשיות –אימוני כוח עם מוט של הרמת משקולות עליו ניתן לשים משקולות, אימונים עם משקולות יד, כדורי כוח, קטלבל וכו'. אימון זה שונה מאימוני כוח בהתנגדות משקל גוף או אימון כוח עם "מכונות כוח". בניגוד לאימונים עם "מכונות כוח", אימונים עם משקולות חופשיות דורשים קודם כל לימוד של הטכניקה הנכונה לביצוע התרגילים. מגמה זו הייתה במקום הרביעי בסקר אשתקד. 
3)    אימונים בהתנגדות משקל גוף  - אנשים מבצעים תרגילי כוח ללא עזרים כבר שנים רבות ובשנים האחרונות נראה שהפופולריות של השיטות האלה היא גבוהה אולי מפני שלא נדרש ציוד כדי לבצע את התרגילים ולכן עלותם נמוכה ביותר. המגמה הייתה במקום השמיני בסקר הקודם.
4)    תכניות אימון לקשישים -  במכוני כושר רבים מעוניינים לפתח תוכניות עבור קשישים מאחר  שתוחלת החיים עלתה ולפנסיונרים יש אפשרות להגיע לאימונים בשעות בהן אנשים צעירים נמצאים בעבודה. כמו כן יש הרבה קשישים שיש להם אמצעים כספיים המאפשרים להם לשלם עבור האימונים. המגמה הייתה במקום ה-11 בסקר הקודם.
5)    אימונים פונקציונליים – אימונים המשלבים פיתוח כוח, שווי משקל, קואורדינציה וסבולת ומשתמשים בהם הרבה במשטחים לא יציבים. המגמה הייתה במקום ה-14 בשני הסקרים הקודמים.
6)    אימונים באוויר הפתוח – מגמה זו מאחדת בתוכה כל צורה של אימונים באוויר הפתוח. אימונים אלה יכולים להיות לאימונים אישיים עם מדריך או בלעדיו, אימונים בקבוצות כמו קבוצות הליכה, קבוצות רכיבה על אופניים, קבוצות ריצה, קבוצות חתירה בסירות וקבוצות שנפגשו לצורך אימוני כושר אחרים באוויר הפתוח. מגמה זו התחזקה בתקופת הגבלות הקורונה והגיעה למקום השלישי בסקר אשתקד.
7)    אימוני הפוגות עצימים (HIIT) – ביצוע מאמצים קצרים ועצימים (בדופק מעל 80% מהדופק המרבי) שביניהם יש הפסקות. מגמה זו הייתה במקום הראשון ב-2014 ו-2018 והייתה במקום השביעי אשתקד. אימוני הפוגות עצימים ניתן לבצע בפעילויות שונות כמו ריצה, אופני כושר, אימוני כוח מחזוריים עלייה במדרגות ועוד.
8)    אימונים להפחתת משקל גוף – הרבה תוכניות משלבות דיאטות להפחתת צריכת המזון עם אימוני כושר.  מגמה זו  הופיעה בין 20 המגמות המובילות בכל הסקרים והייתה בשיאה בסקר לקראת 2012, אז דורגה במקום הרביעי.  בעקבות הסגר והשילוב של תוכניות כושר עם הכנת אוכל בבית המגמה עלתה שוב והגיעה למקום החמישי אשתקד.
9)    אימונים בהדרכת מאמנים מוסמכים -  אנשים רבים מבינים כי כדאי להם להתאמן בהדרכת מאמנים שעברו קורסים שהכשירו אותם להיות מאמני כושר ולכן יש גופים רבים הפותחים תוכניות הכשרה למאמנים. המגמה הייתה במקום ה-13 בסקר הקודם.
10)     אימונים אישיים – המגמה הזו נכללה בין עשרת המגמות המובילות בכל הסקרים שנערכו החל משנת 2006.  המאמנים האישיים לא רק מתכננים את האימונים בהתאם לצרכים של המתאמנים אלא גם מציבים להם מטרות ועורכים להם מבחני כושר לבדיקת התקדמותם באימונים. המגמה הייתה במקום השישי בסקר הקודם.
11)     אימוני ליבה (Core Training) - אימונים המדגישים בעיקר את הפעלתם של השרירים המייצבים של הגב והבטן. באימוני אלה משתמשים במגוון טכניקות העמסה: משקל הגוף, כדורי כוח, משקולות, כדורי ענק (stability baklls), משטחי חצי כדור (בוסו), משטחים לא יציבים ועוד. המגמה הייתה במקום ה-21 אשתקד.
12)     אימון מחזורי – באימון המחזורי מבצעים סדרה של כ-10 תרגילים שונים באופן מחזורי. כל תרגיל מבוצע מספר קבוע מראש של פעמים או  למשך זמן קצוב. אחרי השלמת המחזור ניתן להתחיל במחזור נוסף. מגמה זו הפכה לפופולרית בעולם האימון החל משנות החמישים של המאה הקודמת.  המגמה הזו הייתה במקום ה-14 בסקר לקראת 2015 ולא הייתה  בן 20 המגמות המובילות בסקר הקודם.

13)     מכוני כושר ביתיים –בהשפעת מגפת הקורונה רכשו אנשים רבים בכל רחבי העולם מכשירי כושר ובנו לעצמם מעין מכוני כושר ביתיים שיכולים לכלול אופני כושר, מסילות נעות, מכשירים לפיתוח כוח ועוד. מגמה זו הייתה במקום השני בסקר אשתקד.

14)     אימונים בקבוצות -  המגמה הזו הייתה במקום השני בסקרים לקראת 2018 ו-2019, במקום השלישי בסקר לקראת 2020 במקום ה-17 בסקר לקראת 2021, ובמקום ה-20 בסקר אשתקד וברור שנפגעה ממגפת הקורונה. מדובר בכל שיטות האימון בהן מתבצע אימון בקבוצות של יותר מ-5 אנשים. המגמה כוללת אימונים בשיטות שונות של ריקוד, רכיבה על אופני כושר בקבוצות, אימונים עם מדרגות כושר ולמעשה כל שיטת אימון  בה מבצעים אנשים אימון  זהה ביחד בהובלת מדריך.
15)     Exercise is Medicine - תכליתה של מגמה זו היא שאנשים העוסקים ברפואה ימליצו על פעילות גופנית באמצעי חשוב לפיתוח הבריאות בכל הזדמנות שהם פוגשים מטופלים. המגמה מעודדת שיתוף פעולה בין מאמני כושר לאנשי רפואה כדי לתרום לבריאות האנשים בקהילה. המגמה הייתה במקום ה-6 בסקר לקראת 2020, במקום ה-10 בסקר לקראת 2019,  במקום השביעי בסקר לקראת 2021 ובמקום ה-12 אשתקד.
16)     Lifestyle medicine - מגמה זו הופיעה לראשונה בשם הזה בסקר לקראת 2020 אז הייתה במקום ה-16, במקום ה-18 בסקר לקראת 2021 ובמקום ה-19 אשתקד. מטרתה לחנך את בני המשפחה לאורח חיים בריא. המגמה כוללת בין היתר: הימנעות מעישון, תזונה בריאה, פעילות גופנית בריאותית והפחתת צריכת אלכוהול.
17)     יוגה –  יוגה  מופיעה בצורות שונות ומשונות כמו: Power Yoga, Yogilates, רוקט יוגה, יוגה בחדרים בהם יש טמפרטורה גבוהה ועוד. יש הרבה חומרי הדרכה נגישים על יוגה כמו סרטונים, מאמרים וספרים. אפשר לבצע את אימוני היוגה גם ללא מדריך. המגמה הייתה במקום ה-15 אשתקד.
18)          הענקת רישיונות בתחום האימון הגופני - כפי שאנשים לא יכולים לכנות עצמם בתואר "רופא", "אחות", או "פיזיותרפיסט" אם אין להם תעודת הסמכה לכך המוכרת על ידי משרד הבריאות, כך נעשה ניסיון במקומות שונים להוציא רישיון מטעם המדינה לעיסוק בהדרכה בתחום האימון הגופני. המגמה הופיעה במקום ה-18 גם בסקר הקודם.
19)    Health/Well-Being Coaching  - יצירת שינויים התנהגותיים הקשורים לאיכות החיים תוך שימוש בין היתר בשיטות מתחום הקואצ'ינג. בדרך כלל מדובר כאן על סוג של אימון אישי או אימון בקבוצות קטנות. המאמן בונה תכנית בהתאם לצרכים ולרצונות של המתאמן, ומציב מטרות לטווח הקצר ולטווח הארוך. אחת המטרות כאן היא לא רק שיפור הכושר אלא גם שיפור המצב הבריאותי של המתאמנים. המגמה הייתה במקום ה-10 אשתקד.
20)     שימוש ביישומוני כושר (אפליקציות) – יישומוני כושר  מותאמים בעיקר לטלפונים אך גם לאמצעים אחרים כמו איי פד. חלק מהיישומונים יכולים לתת משוב על התקדמות המתאמנים. המגמה הייתה במקום ה-16 אשתקד. בין היישומונים המובילים מונים עורכי הסקר את:
FitOn®, Adidas Training®, Map My Fitness®, Sworkit®, Daily Workout Fitness Trainer®, Aaptiv®, 8fit®, Fitify®, Asana Rebel®, Jefit®, Pacer®, MyFitnessPal®, Seven®, Gymshark®, Fitplan®, and Nike Training Club® 

מגמות שיצאו מ-20 המקומות הראשונים בסקר לקראת 2023 או כאלה שהיו בין 20 הראשונות בסקרים מוקדמים יותר

אימונים מקוונים (און-ליין) – המגמה הזו הופיעה לראשונה בסקר לקראת 2019 ואז היה שמה "אימונים וירטואליים מקוונים". שלא במפתיע, הופיעה מגמה זו במקום הראשון בסקר לקראת 2021, בהשפעת הסגרים בשל מגפת הקורונה. סגירת מכוני הכושר והחוגים שהתרחשה במקומות רבים בעולם בשל המגפה חייבה את אנשי המקצוע לפתח דרכים יצירתיות כדי להתפרנס מהדרכה באמצעות אימונים מקוונים.  אימונים מקוונים מתבצעים 24/7, חלקם מוקלטים מראש וחלקם מועברים בשידור חי ומיועדים בעיקר לקבוצות.
אימונים אישיים מקוונים -   הגדרת המגמה לצורך סקר זה היא שילוב של תרגילים עם טכנולוגיות המאפשרות אימונים המתאימות לצרכי המתאמנים, סדר היום שלהם והעדפותיהם.   כל משתתף יכול לבחור את רמת הקושי ואת הקבוצה הוירטואלית אליה הוא משתייך ואימונים כאלה מהווים לעיתים קרובות כמעין מבוא לאימונים מקוונים המתבצעים בשידור חי. המגמה צברה פופולריות בתקופת הסגר בשל מגפת הקורונה. הייתה במקום ה-17 בסקר אשתקד.
מדידת התקדמות באימונים – מאחר שיש כיום אמצעים טכנולוגיים רבים למעקב אחרי התקדמות המתאמנים באימונים, יש מקומות העושים שימוש בטכנולוגיות האלה כדי לבצע למתאמנים מעקב אחרי התקדמותם באימונים. מגמה זו הייתה במקום ה-16 בסקר לקראת 2019, במקום ה-19 בסקר  לקראת 2020 ובמקום ה-20 בסקר לקראת 2021..
תכניות לשיפור הכושר במקומות העבודה – מגמה זו הייתה במקום ה-15 בסקר לקראת 2019 ובמקום ה-18 בסקר לקראת 2020. חלק מהתוכניות מאפשרות לעובדים להתאמן בשעות העבודה במקום העבודה עצמו ובמקרים אחרים נוצרים שיתופי פעולה בין מקמות עבודה לבין מועדוני כושר בסביבה. הרעיון  שבבסיסן של התוכניות הוא שיש קשר בין כושר גופני לבין פריון העבודה. בשל ההגבלות שחלו על מקומות העבודה וסגירת חלק מהם עקב המגפה סביר שגם מגמה זו נפגעה.
תוכניות אימון לילדים -  השמנת ילדים ואולי גם ירידת בכושר הגופני שלהם ללא קשר להשמנה ממשיכות להיות בעיות שיש להן השלכות בריאותית הולכות ומחריפות. למרבה הצער, המגמה של קיום תוכניות מיוחדות לילדים הסובלים מהשמנה הלכה ונעלמה ויצאה מן המגמות המובילות בסקרים הקודמים. אחד האתגרים של מועדוני הכושר והבריאות הוא למצוא את הדרכים כיצד לפתח תוכניות אימון לילדים ובני נוער, תוכניות  שגם ישתלמו למועדונים מבחינה כלכלית. תוכניות אימון לילדים הייתה המגמה המובילה בסקר לקראת 2007 אך מאז ירדה בפופולריות שלה וצנחה למקום ה-28 בסקר לקראת 2021. 


מגמות חדשות שהוצעו לבחירה אך לא נכללו בין 20 המגמות המובילות בסקר

מבין אלה ניתן למנות למשל את:
אימוני שווי משקל וייצוב (balance and stabilization training) - הגיעה למקום ה-23.
אימוני המבוססים על תרגילי מתיחות – מקום 36
אימונים פליאומטריים – מקום 38
אימוני מציאות מדומה – מקום 41
אימונים למחלימים מקורונה – מקום 40
אימונים עם הגבלת זרימת דם – מקום 42

מקור:


Thompson, Walter R. Ph.D., FACSM. Worldwide Survey of Fitness Trends for 2023. ACSM's Health & Fitness Journal 27(1):p 9-18, 1/2 2023. | DOI: 10.1249/FIT.0000000000000834

תקציר סקר המגמות לקראת 2022 - https://bit.ly/3pVutCI

תקציר סקר המגמות לקראת 2021 – https://bit.ly/3PWYDAN
תקציר סקר המגמות לקראת 2020 - https://bit.ly/3hslfrE
תקציר סקר המגמות לקראת 2019 - https://bit.ly/3GpfOaU
תקציר סקר המגמות לקראת 2018 : goo.gl/PPth6H
תקציר סקר המגמות לקראת שנת 2017: goo.gl/BYtXq8
תקציר סקר המגמות לקראת שנת 2016: goo.gl/b1gkNq
תקציר סקר המגמות לקראת שנת 2015: goo.gl/6Phcyg
תקציר סקר המגמות לקראת שנת 2014: goo.gl/EjwL4X
תקציר סקר המגמות לקראת שנת 2013: goo.gl/5qDg8v


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.