דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: בועז גולד | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 11/09/2022

תדירות אימוני כוח

השאלה:

שלום,

אני בן 17. התאמנתי חודש וחצי במתכונת של 5 ימים בשבוע ויומיים מנוחה בלבד, תרגילים כמו שכיבות סמיכה, עליות מתח (על משקל הגוף) לאחר מכן הבנתי שיש בעיה עם חזרה על אותם אימונים בלי מנוחה מספקת של לפחות 48 בין כל אימון. לכן אני שואל מה לעשות כדי לפצות על אימון היתר שגרמתי לו.

תודה.

התשובה:

אין נוסחה אחת ליחס בין אימונים לבין התאוששות מהם. יש אפילו מתאמנים המסוגלים לבצע יותר מאימון אחד ביום ושומרים על רמה גבוהה של הישגים.
אחת ההמלצות המקובלות  למתאמנים במצב שלך היא אכן לא לחזור על אותם תרגילים יום אחרי יום אלא לבצע תרגילים לקבוצות שרירים אחרות ביום שאחרי האימון הקודם.
העיקרון החשוב ביותר באימונים הוא ההדרגתיות שלהם. משמעות העקרון היא שצריך אמנם להגדיל את העומס ככל שמתקדמים בתוכנית האימונים אבל ההתקדמות צריכה להיות זהירה ולא מואצת יותר מדי. לדוגמה: אם בתרגיל מסוים עשית 3 סטים של 15 חזרות, אפשר להתמיד בכך לאורך מספר שבועות ורק כאשר זה נהיה ממש קל, להעלות את מספר החזרות ולעשות לדוגמה 18 חזרות בכל סט.
אחת האינדיקציות לכך שאתה מעמיס על עצמך יותר מדי היא ההרגשה שלך ביום שאחרי האימון. אם אתה מרגיש ביום הזה שכואבים לך מאד השרירים זה סימן לכך שכנראה העמסת על עצמך יותר מדי.
צריך להיזהר עם הקביעה שאתה נמצא במצב של אימון יתר. אימון יתר זה מצב שבו יש נסיגה בהישגים ותופעות נלוות אחרות שלא כאן המקום לפרט אותן. לדעתי, תמיד רצוי להתאמן בהדרכת מאמן מנוסה שיוכל להציע פתרונות למצבים בהם אין התקדמות בהישגים או אפילו נסיגה בהם.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.