דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: אור שגיא | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 09/04/2024

שמירה על הכושר באימוני אופניים

השאלה:

אני בן 18 עם כושר מצוין בריצה ובכוח ואני רוצה להתחיל לרכוב מכיוון שיש לי עכשיו שברי מאמץ ופיזיותרפיסט המליץ לי לרכוב בינתיים במקום לרוץ.

איך אפשר לשפר בעזרת רכיבה את סיבולת לב ריאה? אשמח לעזרה.

 תודה

התשובה:

אימונים לשפור הכושר באופניים רצוי לעשות רק על ידי הצטרפות לקבוצת רוכבי אופניים. מאחר שמדובר רק באימונים לתקופה מוגבלת עד שתוכל לחזור לאימוני הריצה אתה יכול במקום זה להתאמן באופני כושר. זה הרבה יותר  פשוט וגם הרבה יותר בטיחותי.
יש אופניים המצוידים במד הספק (מד ואטים) ואז נוח יחסית לווסת באמצעותם את האימון. אתה יכול למשל להתחיל מאימון בו תרכב שליש מהזמן בעוצמה בינונית, בשליש הבא בעוצמה קשה יותר ובשליש האחרון בעוצמה גבוהה עוד יותר. למשל: 
5 דקות 150 ואט, 5 דקות 200 ואט, 5 דקות 250 ואט.  ייתכן שבהמשך הזמן תוכל להאריך את משך הזמן בכל אחות מרמות ההספק או אפילו להגיע להספקים גבוהים יותר.
גם אם  אין לאופני הכושר אליהם תהיה לך גישה מד הספק,  תהיה בהם אפשרות להגדיל את ההתנגדות וכך, לפי התחושה שלך תוכל לבצע אימון לפי אותו עקרון:
שליש ראשון התנגדות בינונית, שליש שני התנגדות גדולה יותר ושליש אחרון התנגדות גדולה עוד יותר. כמובן שמשך הזמן בכל אחת מההתנגדויות לא חייב להיות שווה. לדוגמה: 15 דקות התנגדות בינונית, 10 דקות התנגדות גדולה, 5 דקות התנגדות גדולה מאד.

יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.