דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כושר גופני | 04/07/2022

שונות בכושר של ילדים ממעמדות סוציו-אקונומיים שונים


תקציר מחקר שנערך בארה"ב

שיטת המחקר


הנבדקים במחקר היו   686 ילדים בגיל 11-6 שהשתתפו בסקר ארצי לגבי כושר גופני בשנת 2012  - 2012 NNYFS. בסקר השתתפו 337 בנים ו-349 בנות.  33.6% היו ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, 37.2% ממעמד סוציו אקונומי בינוני ו-29.1% ממעמד גבוה.
מבדקי כושר
סבולת אירובית – הוערכה באמצעות מבחן ריצה עד תשישות על מסילה נעה. המבחן החל במהירות נמוכה ושיפוע נמוך וכל כמה דקות הועלו המהירות או השיפוע. היו פרוטוקולים שונים בהתאם לגיל.
כוח לחיצת כף יד – נמדד בדינמומטר
כוח פשיטת רגליים- נמדד בדינמומטר מיוחד. הנבדקים ישבו על כיסא, חגורים כך שלא יוכלו לנתק את הגב מהכיסא. הם היו צריכים לנסות לישר את הברך כנגד התנגדות רצועה וכך נמדד הכוח שהפעילו. הכוח של כל רגל נמדד בנפרד.
פלאנק – נמדד הזמן ששהו הנבדקים בפלאנק


תוצאות


סבולת – ילדות מהמעמדות הנמוך והבינוני השיגו תוצאות פחות טובות מאשר הבנות מהמעמד הגבוה. לא נמצא קשר כזה אצל הבנים.
פלאנק – בנים מהמעמד הבינוני השיגו תוצאות פחות טובות מאלו מהמעמד הגבוה, אחרי תקנון לגבי משקל וגיל. דוגמה, ילד בן 10 מהמעמד הבינוני התמיד בתרגיל 46 שניות לעומת 65 של ילד מהמעמד הגבוה. אצל הבנות נמצא כי אלה מהמעמד הנמוך התמידו פחות זמן בתרגיל יחסית לבנות מהמעמד הגבוה. לדוגמה, ילדה בת 10 בעלת משקל ממוצע מהמעמד הנמוך התמידה בתרגיל 47 שניות לעומת 65 שניות של ילדה מהמעמד הגבוה.
כוח לחיצת כף יד – בנים מהמעמד הבינוני השיגו תוצאות פחות טובות מאשר בני גילם הן מהמעמד הנמוך והן מהמעמד הגבוה. ההפרש היה של כ-2 ק"ג. 
כוח פשיטת ברכיים – בנות מהמעמד הנמוך השיגו תוצאות פחות טובות מהבנות מהמעמדות  הבינוני והגבוה.
החוקרים מסכמים ואומרים כי במחקר זה ההבדלים בין הילדים מהמעמדות השונים היו גדולים יותר אצל הבנות. הם משערים שהדבר נובע מכמות נמוכה יותר של פעילות גופנית. מאחר שמדובר הילדות בגיל 11-6 הדבר מדאיג כי ידוע שאחרי גיל בית הספר היסודי חלה ירידה ניכרת בכמות הפעילות הגופנית, במיוחד בקרב הבנות ולכן חשוב  לעשות מאמץ להגביר את הפעילות הגופנית של הבנות מהמעמד הסוציו אקונומי הנמוך כבר בבתי הספר היסודיים.


מקור: 


E. H. Guseman, R. Tanda and Z. T. Haile. Disparities in physical fitness of 6–11-year old children: the 2012 NHANES National Youth Fitness Survey. BMC Public Health (2020) 20:1427 https://doi.org/10.1186/s12889-020-09510-x


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.