דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

יורם אהרוני | כושר גופני | 31/03/2024

הבדלים בין בנים לבנות בפעילות גופנית


סיכום מחקרים מ-9 מדינות


שיטת המחקר


הנתונים נאספו מתוך מאגר מידע הנקרא The International Children’s Accelerometry Database (ICAD). זהו מאגר מידע האוסף נתונים ממחקרים על פעילות גופנית (פ"ג) הנמדדת באמצעות מכשירים הנקראים אקסלרומטרים הנענדים על המותניים למספר ימים. המדינות שבהן בוצעו המדידות היו: ברזיל, אוסטרליה, דנמרק, אסטוניה, נורבגיה, פורטוגל, שוויץ, ארה"ב ובריטניה. בסה"כ נכללו בכל המחקרים 7998 בנות ו-7463 בנים. הגיל הממוצע של הנבדקים היה 11 שנים ו-8 חודשים (טווח: 18.42-4.35).

תוצאות


הבנים ביצעו בממוצע יותר פעילות גופנית מתונה עד נמרצת (MVPA)  מאשר הבנות: 62.51 דקות ביום לעומת 42.94 דקות ביום. גם סטיית התקן של הבנים הייתה גדולה יותר: 31.84 לעומת 23.73 . החציון של הבנים היה 59.50 דקות ביום ושל הבנות 39.71 דקות ביום. ארגון הבריאות העולמי ממליץ כי ילדים ובני נוער יבצעו בממוצע 60 דקות של MVPA מדי יום. מהנתונים האלה אפשר להתרשם כי קצת פחות  ממחצית מהבנים במדינות בהן נעשו המדידות עומדים בהמלצות בעוד שאצל הבנות השיעור הוא נמוך יותר.
לא נמצאו הבדלים מובהקים בין הבנות והבנים בפעילות גופנית קלה או בפעילויות יושבניות. הזמן ממוצע לפ"ג קלה של הבנים היה 364.90 דקות ביום לעומת 361.93 של הבנות. הזמן הממוצע לפעילויות יושבניות של הבנים היה 347.82 דקות ביום לעומת 365.86 דקות ביום של הבנות.


משמעות התוצאות


מאחר שהממוצע של הבנות והבנים בפ"ג קלה היה דומה, המשמעות של הבדלים ב-MVPA היא שיותר בנים מבצעים פעילות גופנית נמרצת, והדבר מעיד ככל הנראה על השתתפות של יותר בנים באימונים ספורטיביים. סטיית התקן הגדולה יותר אצל הבנים ב-MVPA מחזקת את ההנחה הזו כי הדבר מעיד שאצל הבנים יש הבדלים גדולים יותר בפעילות גופנית בין אלה שמבצעים הרבה לבין אלה שפחות. מאחר שהבנות משתתפות פחות באימונים ספורטיביים, גם ההבדלים אצלן קטנים יותר.
 מדידות באמצעות אקסלרומטרים מאפשרות הערכת פעילות גופנית רק בחלק מהפעילויות הגופניות. שתי פעילויות בולטות בהן לא ניתן להעריך את הפ"ג באמצעי זה הן שחייה ורכיבה על אופניים. סביר להניח שגם בחלק מהפעילויות האחרות לא תמיד היו הילדים ובני הנוער יכולים לענוד את המכשירים (ג'ודו ואומנויות לחימה אחרות ולעיתים גם במשחקי כדור). כמו כן, מדידות באקסלרומטרים לא משקפות בצורה טובה  אימונים של תרגילי כוח. בהקשר של רכיבה על אופניים נראה כי המדידות בדנמרק לא שיקפו טוב את מצב הפ"ג במדינה מאחר שבדנמרק יש שיעור גבוה מאד של רכיבה על אופניים אבל ככל הידוע, אין הבדלים גדולים בשיעור הרכיבה במדינה זו בין הבנות והבנים. 
ההבדלים בין הבנים לבנות ב-MVPA נמצאו בכל המדינות ובפורטוגל הם היו הקטנים ביותר. הבנות מפורטוגל דורגו במקום החמישי בכמות הפ"ג מכל המדינות מהן נאספו הנתונים בעוד הבנים ממדינה זו דורגו במקום האחרון.


מקור:


Kretschmer L, Salali GD, Andersen LB, Hallal PC, Northstone K, Sardinha LB, Dyble M, Bann D; International Children’s Accelerometry Database (ICAD) Collaborators. Gender differences in the distribution of children's physical activity: evidence from nine countries. Int J Behav Nutr Phys Act. 2023 Sep 4;20(1):103. doi: 10.118`6/s12966-023-01496-0. PMID: 37667391; PMCID: PMC10478357.

יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.