דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: נועם שלומוב | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 30/06/2022

האם אימוני משקולות משפיעים על הגדילה?

השאלה:

אני בן 12.7 וגובהי 1.64 מטר.רציתי לדעת אם אימוני הכוח שאני עושה  עוצרים גדילה? הרבה אתרים אומרים שכן כי זה גורם לגוף להתייחס לשרירים ולא לגובה, האם זה נכון?

התשובה:

מחקרים מבוקרים שנעשו בנושא השפעת אימוני כוח על גדילה מצאו כי לאימונים האלה לא הייתה השפעה שלילית על הגדילה במשקל ובגובה. כמו כן האימונים כצפוי הביאו לשיפור בכוח ואם הם נעשות בפיקוח מתאים של מדריכים מנוסים שידעו להתאים את התרגילים והעומס בהם לרמת המתאמנים,  גם שיעור הפציעות בהם היה נמוך מאד. סקירה טובה של מחקרים בנושא אפשר למצוא במאמרו של     Robert M. Malina
Weight Training in Youth–Growth, Maturation, and Safety: An Evidence-Based Review
גם בסקירה מאוחר יותר, משנת 2019 קובע אותו חוקר כי: 
Sport participation and training for sport have no apparent effect on growth in height (how tall a child is at a given age) and the rate of growth in height (how much a child grows in a year) in healthy, adequately nourished children and adolescents
כלומר, לפעילות הספורטיבית אין השפעה על הגדילה לגובה ועל קצב הגדילה אם הילדים מקבלים תזונה מתאימה. 
נראה כי האמונה כי לאימוני משקולות יש השפעה שלילית על גדילה נובעת מפירוש מוטעה של מחקר שהתפרסם לפני כ-60 שנה  ביפן בו נמצא כי בקרב ילדים שעסקו בעבודה חקלאית קשה, היה שיעור גבוה יחסית של בעיות גדילה. אותם ילדים חיו בתנאים קשים וככל הנראה לא זכו לתזונה מתאימה מה שתרם כנראה יותר מהעבודה לבעיות הגדילה של חלק מהם.
העובדה שאנחנו רואים לפעמים ספורטאים נמוכים מאד בחלק מענפי הספורט כמו התעמלות והרמת משקולות בקטגוריות המשקל הנמוכות, לא נובעת מהשפעת האימונים על הגדילה אלא מכך שלנמוכים יש יתרון בענפי ספורט אלה.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.