דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: יוני חן | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 03/08/2023

אימונים לבעל השמנה עם פריצות דיסק

השאלה:

שלום אני בן 45 עם השמנה ניכרת יש לי מס פריצות דיסק בצוואר ובגב, בנוסף יש לי שחיקת סחוס בבירכיים. שאלתי האם אני מוגבל בעשית פעילות גופנית אני רוצה להתחיל להתאמן בחדר כושר וכן האם מותר לי לרוץ. תודה רבה

התשובה:

א. חשוב שתעסוק בפעילות גופנית.
ב. פנה לרופא המשפחה להתייעצות בנושא הפעילויות הגופניות המותרות לך.
ג. בקש הפנייה  מהרופא לטיפול פיזורתרפי. יש פיזיותרפיים מנוסים שיוכלו להמליץ לך על התרגילים המתאימים לך ביותר.
ד.  לפי הנתונים שמסרת, אין שום סיבה שתעסוק בריצה. אתה צריך להתאים לעצמך תוכנית הדרגתית לפעילות גופנית שתתאים לך. יש מגוון פעילויות גופניות בריאותיות אחרות המתאימות  לך הרבה יותר. בהתאם להמלצות הרופא והפיזיותרפיסט ייתכן שתוכל לבצע פעילויות אירוביות כמו הליכה, שחייה, אימונים באופני כושר, רכיבה על אופניים בשטח ואולי גם פעילויות אחרות. סביר שיומלץ לך לבצע גם תרגילים אחרים כמו תרגילי כוח המתאימים  למצבך הבריאותי.
ה. שלושת העקרונות הבסיסיים בבניית תוכנית אימונים הם: 1) ספציפיות – התוכנית צריכה להיבנות ספציפית אלייך תוך התחשבות במצבך הבריאותי, רמת הכושר הגופני שלך ההעדפות שלך והאפשרויות העומדות לרשותך. 2) התמדה – רצוי מאד להפוך את האימונים לשגרה של קבע. אין זאת אומרת שצריך להתאמן בכל יום. רצוי בדרך כלל להתאמן לפחות פעמיים בשבוע ובדרך כלל גם לא יותר מחמש פעמים בשבוע. להתאוששות  מהאימונים יש תפקיד חשוב מאד בבניית הכושר ולכן לא מומלץ שתתאמן אם גופך עדיין כואב מאימון שביצעת ביום הקודם. 3) הדרגתיות – את היקף האימונים ועוצמתם צריך להעלות בהדרגה ולא לנסות  לעשות יותר מדי ומוקדם מדי. לדוגמה: אדם שבחר להתאמן בהליכה וכושרו הגופני נמוך מאד, ייתכן שיתחיל בהליכה של 10 דקות, פעמיים בשבוע במהירות הליכה נמוכה ורק אחרי שזה יהיה לו קל לביצוע יתחיל ללכת למשך זמן ארוך יותר ובהמשך גם במהירות גדולה יותר ויוכל לבצע יותר הליכות בשבוע.

יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.