דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: מיכל פויכטונגר | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 28/07/2023

איזו משקולת מתאימה לילד בן 13?

השאלה:

איזו משקולת מתאימה לילד בן 13 שגובהו 1.50 מטר ומשקלו 40 ק"ג?

התשובה:

השאלה לא ממוקדת וזאת מכמה סיבות:
א. לא ברור מהי מטרת האימונים.
ב. לא ברור לאיזה תרגיל דרושה המשקולת.
ג. לא ידוע הרקע של הילד באימונים.
עקרונית, אפשר לבצע אימונים עם משקולות בגיל 13 אבל השאלה העיקרית היא מה מטרת האימונים. אני לא רואה שום סיבה שילד יתאמן עם משקולות בגיל 13 אם הוא לא במסגרת תחרותית וגם אז צריך לבדוק אם לא ניתן לפתח כוח בגיל הזה ללא סיוע של משקולות.
אם בכל זאת מחליטים להתאמן בגיל 13 עם משקולות העדיפות העיקרית היא לימוד הטכניקה הנכונה של ביצוע התרגילים. את העלאת העומס באימונים, כלומר הגדלת המשקל שמרימים בכל תרגיל, אפשר בהחלט לדחות לגיל מאוחר יותר, גיל בו נגמרת הגדילה המהירה. אצל רוב הבנים זה קורה בגיל 16 בערך. ראיתי הרבה ילדים מתאמנים עם משקולות בטכניקה לא נכונה והדבר עלול בהחלט לפגוע להם בגב ולא תורם להם הרבה מבחינת הכושר.
לצערי, ילדים ונערים רבים מעדיפים אימוני כוח על אימוני סבולת אירובית שהם הרבה יותר חשובים מבחינת הכושר הגופני. מדובר על היכולת לרוץ ברצף 3-2 ק"מ ללא קושי מיוחד, 3-2 פעמים בשבוע. לא צריך יותר מזה בגיל 13 ואפשר להוסיף על זה תרגילי כוח פשוטים בלי משקולות.
ההמלצה העיקרית שלי: למצוא מאמן כושר שמתמחה בעבודה עם ילדים בגיל ההתבגרות וללמוד ממנו את הטכניקה הנכונה של ביצוע התרגילים השונים. 
זה לא פשוט! לרוב מאמני הכושר אין ניסיון עם ילדים בגיל הזה! שתי הנקודות העיקריות שצריך לקחת בחשבון:
א. אימונים אירוביים הרבה יותר חשובים מאימוני כוח! אם הילד לא אוהב לרוץ הוא יכול לבצע פעילויות אחרות כמו שחייה,  אופני כושר או כל פעילות אחרת הנמשכת 15 דקות ברצף, או פעילויות שאינן ממש רציפות אך נמשכות יותר זמן כמו משחקי כדור, או פעילויות פחות עצימות הנמשכות יותר זמן, כמו הליכה או רכיבה על אופניים.
ב. באימוני כוח הטכניקה של ביצוע התרגילים הרבה יותר חשובה מהמשקל אותו מרימים. רק אחרי גיל 16 בערך אפשר ורצוי להעלות גם את המשקל שמרימים בתרגילי הכוח.

יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.