דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: נועם רוזנצווייג | הקטגוריה: אתלטיקה | תאריך: 17/07/2023

שיפור הישג בריצת 800 מטר לנערה בת 13

השאלה:

אני בת 13 ועוד שלושה חודשים בערך יש לי תחרות ואני צריכה לרוץ 800 מטר. אני ממש רוצה לזכות במדליה ולשפר את התוצאה שלי. התוצאות שלי ל800 נעות בין 4:04 ל-4:07 ופעם אחת עשיתי תוצאה של 3:33 דקות. אשמח אם תוכלו לתת לי טיפים איך להשתפר.

תודה מראש

התשובה:

שלום נועם,
א. כדי לזכות במדליה בתחרות את צריכה מן הסתם לסיים בין שלושת הראשונות באותה התחרות. מאחר שאני לא יודע מהי רמתן של המתחרות האחרות שצפויות להשתתף באותה התחרות, זה בלתי אפשרי מבחינתי להעריך אם יש לך בכלל סיכוי לזכות במדליה.
ב. את כותבת כי התוצאות שלך נעות בין 4:04 ל-4:07 דקות אבל פעם אחת רצת הרבה יותר מהר וסיימת 800 מטר ב-3:33 דקות. ההבדל בין 3:33 ל-4:04 הוא גדול מאד. האם יכול להיות שהייתה טעות מדידה (של  מרחק הריצה או של הזמן) בריצה בה קבעת הישג של 3:33 דקות?
ג. אפילו אם התוצאה של 3:33 דקות בריצת 800 מטר  נמדדה בצורה מדויקת, היא רחוקה מאד מרמה של אתלטיות המתאמנות לתחרויות. נערות בגילך המתאמנות באתלטיקה מצליחות לקבוע בריצת 1000 מטר הישגים של כ-3:30 דקות, בעוד את הצלחת לעבור באותתו הזמו רק 800 מטר. 
4. לעומת מה שכתוב בסעיף 3, אם מדובר למשל בתחרות פנימית של בית ספר, הישג של 3:33 דקות ב-800 מטר, יכול לדרג אותך גבוה בין הבנות ובוודאי שאם תשפרי את הישגך, יגדלו גם סיכוייך לזכות במדליה.
5. כדי להכין תוכנית אימונים, המאמן צריך להכיר את המתאמן ולכן אני לא יכול לבנות לך תוכנית אימונים. המידע הדרוש כדי להכין את התוכנית כולל בין היתר את כושרו הגופני הנוכחי של המתאמן, אילו אימונים הוא עשה עד היום, וכמה פעמים בשבוע הוא יכול להקדיש לאימונים.
6. אי לכך, הדבר הטוב ביותר לעשות הוא ליצור קשר עם מאמן אתלטיקה שיש לו ניסיון באימון נערות בגילך ויהיה מוכן לראות אותך באימונים, לפחות בתחילת תקופת האימונים, ובהתאם להתרשמות שלו  הוא יתאים לך תוכנית. הדברים אומנם נכתבים בלשון זכר אך יש גם מאמנות אתלטיקה מעולות בארץ שיש להן ניסיון רב באימון נערות בגילך.
7. באופן כללי, כאשר מדובר בנערות ונערים בגיל 13, לא מומלץ להתאמן בדרך כלל יותר מאשר 3 פעמים בשבוע בריצה ורצוי מאד שאחרי כל יום אימונים יהיה לפחות יום אחד בו לא תתאמני בריצה. לדוגמה: אימונים בימים ראשון, שלישי וחמישי, או אפשרות אחרת: אימונים בימים שני, רביעי ושישי (או שבת).
8. בגיל 13 לא רצוי לרוץ באימונים יותר מאשר 3 ק"מ בערך, או יותר מאשר 15 דקות ברצף באימון.
9. לדעתי, בחודש הראשון של האימונים המטרה שלך צריכה להיות להצליח לרוץ מדי שבוע, פעמיים עד שלוש פעמים, למשך 15 דקות ברציפות. אחרי שתשיגי את המטרה הזו יוכל המאמן לבנות לך תוכנית  שתכין אותך ספציפית לשפר את הישגך בריצת 800 מטר לקראת התחרות.
10. רצוי מאד שהאימונים יהיו מהנים, אימונים כאלה שתרצי לעשות אותם. הזהרי מאד שלא להגזים באימונים. לא פעם אני שומע על ילדים, אפילו צעירים ממך בכמה שנים, שמישהו הכניס להם לראש שהם יכולים כבר להתאמן למרוצים של 5 ואפילו 10 ק"מ. זה מאד לא רצוי. בגיל שלך, לא רצוי להתאמן בריצה יותר מאשר 3-2 פעמים בשבוע וכאמור, גם לא לרוץ מרחקים מעל 3 ק"מ.  ריצה  של מרחקים מעל 3 ק"מ לא אמורה גם לעזור לך לשפר את ההישג בריצת 800 מטר.

יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.