דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: רותי כרמל | הקטגוריה: אתלטיקה | תאריך: 16/02/2023

 באיזו יד אוחז הרץ הראשון את המקל בריצת 4X60?

השאלה:

 באיזו יד אוחז הרץ הראשון את המקל בריצת 4X60, האם ביד שמאל?

התשובה:

מרוץ שליחים 4X60 מטר  מתקיים בשנים האחרונות בישראל בדרך כלל רק בתחרויות לילדים בכיתות ה'-ו'. תחרויות כאלה מתקיימות במסלולים שהם בדרך כלל לא בהיקף של 400  (היקף מסלול אתלטיקה בתחרויות בין לאומיות). בחירת הידיים בה יחזיקו הילדים את המקל תלויה בשיקולים שונים ובינהם כמובן היקף המסלול ואורך הקשתות שבו. שיקול נוסף יכול להיות  זמן ההכנה של הילדים לתחרות. בדרך כלל זמן ההכנה של  הילדים הוא לא ארוך ורמת המיומנות שלהם בהעברת המקל היא  לא גבוהה במיוחד אם כי מורים או מאמנים המחליטים להקדיש לנושא   פרק זמן מתאים יכולים להביא את הילדים לרמת מיומנות טובה בהעברת  מקל השליחים תוך כדי ריצה מהירה.

כאשר מאמנים קבוצת בוגרים למרוץ שליחים 4X100 מטרים הנערך במסלול שהיקפו 400 מטרים השאיפה היא שהרצים הראשון והשלישי ברביעייה, שאת הקטעים שלהם הם רצים בקשת, ירוצו קרוב ככל האפשר לקו הפנימי של השביל ואז הם יחזיקו במקל ביד ימין. כתוצאה מכך הרצים בקטעים השני והרביעי, ירוצו עם המקל ביד שמאל כי העברה יעילה מתבצעת בה הרץ המוסר מעביר את המקל ליד הנגדית של הרץ המקבל.

אם ריצת  4X60 מטר נערכת במסלול שהיקפו 400 מטר, הרץ הראשון ירוץ יותר מחצי הדרך ביישורת, הרץ השני ירוץ את כל הקטע בקשת, הרץ השלישי יתחיל בקשת ויסיים ביישורת והרץ הרביעי ירוץ  את כל הקטע שלו ביישורת.  במצב כזה אפשר לשקול שהראשון ירוץ עם המקל ביד שמאל, השני בימין, השלישי בשמאל והרביעי בימין. עם זאת, גם המצב ההפוך הוא לא לגמרי בלתי סביר מאחר שחלק מהקטעים הראשון והשלישי גם הם בקשת.

אם היקף המסלול הוא 200 מטר, בדרך כלל  הקטע הראשון או לפחות רובו יהיו ביישורת, השני בקשת, השלישי רובו ביישורת והרביעי יתחיל בקשת ויסתיים ביישורת. במצב כזה הרץ הראשון יחזיק את המקל ביד שמאל, וזאת כדי שהרץ השני יקבל את המקל ביד ימין ויוכל לרוץ קרוב לקו הפנימי של השביל. יכול להיות כמובן שהתחרות תתקיים במסלולים בהיקפים אחרים כמו 250 ו-300 מטר ובכל מקרה צריך לעשות את ההתאמות הנדרשות.

יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.