דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

| | 31/07/2018

חינוך לשלום באמצעות ספורט – אירוע ה"מיני מונדיאל"

כתבה: ציפי בובס

היום השתתפתי בפעילות סיכום של "חינוך לשלום באמצעות ספורט" (המיני מונדיאל.) הרעיון מקסים בעיני ובאתי בהתרגשות גדולה. שובצתי להיות מדריכה של קבוצת "קוסטה ריקה ."הקבוצה מנתה תשעה ילדים,  ארבעה מאבו גוש וחמישה ממבשרת.

הפסדנו בשני המשחקים הראשונים אבל את ארבעת המשחקים הבאים ניצחנו.

הקבוצה קיבלה 4 כרטיסי פייר-פליי ירוקים. כרטיס ירוק הוא כרטיס שהקבוצה מקבלת כאשר היא משחקת באופן הוגן ומתחשב.

הכרטיס הירוק של הפייר-פלי והרצון לקבל אותו השפיעו מאד על הילדים, והיה יפה לראות זאת.

הילדים  הבינו מהר מאד איך עליהם להתנהג כדי לקבל כרטיס ירוק - הם מחאו כפיים כשהקבוצה היריבה זכתה בגול, לחצו ידיים בתחילת כל משחק ובסוף כל משחק, ועזרו לכל ילד שנפל במגרש לעמוד על רגליו .

למרות שהילדים עשו זאת כדי לנצח, אני עדיין מאמינה שהרעיון של נקודות הפייר-פליי משפיע על הילדים גם מעבר למיני מונדיאל. קודם כל, זה מעורר אצלם מודעות של מה נחשב התנהגות הוגנת ומטמיע בהם הרגלים. הילד ידע מה עליו לעשות בפעם הבאה כשילד יפול במהלך משחק בשכונה או בבית הספר.

כמו כן, אני מאמינה, שברגע שיש לנו מודעות לתכונה או מידה שאנחנו צריכים לשנות, עשינו חצי מהדרך, כפי שביטא הרמב"ם "אחרי המעשים נמשכים הלבבות." זהו מבחינתי הרעיון של התוכנית "חינוך באמצעות ספורט".

בטקס, שמעון פרס דיבר על התכנית" חינוך לשלום באמצעות ספורט "וכיצד אפשר לשחק כדורגל ביחד על מנת להתאחד. 

יש אלפי כתבות וספרים בנושאי הקונפליקט והסכסוך במזרח התיכון, אבל  בפועל ראיתי בדברים הפשוטים דווקא את ה"אחדות" וה"שלום ("המילים הגבוהות שמבוגרים אוהבים לומר). למשל ,במהלך היום לאחד הילדים ממבשרת לא היה אוכל והוא היה מאד רעב, מיד כל הילדים מאבו גוש הבינו את המצב גם מבלי להבין עברית וכיבדו אותו בחטיפים, או כאשר הילדים מילאו אחד לשני כוסות מים, ודאגו שאני או המדריכה השנייה נתרגם כדי שיוכלו לתקשר ביניהם. כאשר היה גול במהלך המשחק, כל הילדים קפצו, התחבקו וחגגו מבלי שהגיל שלהם, הכיתה ואם הם יהודים או ערבים שינה משהו.

כשזה מגיע לילדים אין כזה דבר ה"סכסוך במזרח התיכון". ילדים הם פשוטים ומבחינתם ילד הוא ילד. אנו יכולים ללמוד דבר או שניים מהילדים ומהשקפתם. 

אם היינו שואלים את אחד הילדים מה הוא עשה היום אני בטוחה שהוא היה עונה כך: "אכלנו ארטיקים! ראיתי את נבחרת ישראל בכדורגל! ערן זהבי חתם לי על הנעל! שיחקנו כדורגל! הבקעתי שני שערים!! קיבלנו כדור של אדידס מתנה!."  ללא שום מילה על ערבים ועל יהודים.

אכן, אין ספק, ניתן לגשר על פערים ולחנך לאהבת חינם באמצעות הספורט.

מאמרים רלוונטים נוספים

חינוך לשלום באמצעות ספורט – אירוע ה"מיני מונדיאל"

31/07/2018

קרא עוד

היכרות עם האפליקציה iOrienteering

31/07/2018

קרא עוד

סיכום תחרות אתלטיקה קלה לתלמידים במסגרות מפתנים ומיתרי"ם

31/07/2018

קרא עוד

יצירתיות בחינוך הגופני

31/07/2018

קרא עוד

דלגית

31/07/2018

קרא עוד

הכשרתון 54

10/06/2015

קרא עוד