חיפוש סגור

האם אתם מוכנים לאסון הבא?

אסונות פתע רחבי היקף (בכינויים המקצועי - אפר"ן) נחלקים לשני סוגים – אלה המתרחשים בעקבות תופעות טבע כגון רעידות אדמה, גלי צונאמי, דליקות יער, שיטפונות, התפרצויות הרי געש וכיוצ"ב, ואלה המתרחשים בעקבות מעשה ידי אדם, כגון דליפת חומרים מסוכנים, תקלות בכורי כוח גרעיניים, פיצוץ מאגרי דלק, זיהומי-פתע של מקורות מים, מלחמה, חבלה וכיוצ"ב.

הבחנה זו שלעיל הינה במקרים רבים מלאכותית למעשה, שכן, בפועל רעידת אדמה שתוקפת אזור מתועש, כפי שיקרה כמעט בכל תרחיש אפשרי באזור גיאוגרפי כדוגמת מדינת ישראל, עלולה לחולל בו-זמנית: צונאמי, פריצה של חומרים מסוכנים לסביבה, שריפות ענק וזיהום מקורות מים.

אפר"נים, במובנם האסוני, קרי: היקף האבידות והפגיעה ביכולת הקהילה לתפקד, יהא המחולל אשר יהא, הינם פרי מעשיו או מחדליו של האדם. אמנם בלתי-אפשרי למנוע את תופעות הטבע או את התאונות, אך אפשרי בהחלט להפחית משמעותית את חומרת הנזק ושיעורו לרמה נמוכה, שאיננה משבשת סדרי בראשית.

רמת הידע להתמודדות עם נסיבות אפר"ן, רמת התשתיות, המוכנות הארגונית וההיערכות המוקדמת הם שיכריעו את מספר הקורבנות והיקף הנזק בגין אפר"ן ספציפי.

קיומם או היעדרם של היערכות לפי תכנית חירום מבוססת ידע, יכריעו באם רשות, ארגון או חברה יוכלו לשמר את פעילותם הייעודית והעסקית לאחר אפר"ן או שהם יקרסו כתוצאה ממנו.

ניהול אסונות ומצבי חירום - בעשור האחרון התבסס בעולם המערבי תחום לימודי אסונות כתחום-ידע מקצועי – אקדמי חדש.  מומחיות זו נדרשה עקב מחיר כבד מנשוא ששילמו מדינות, חברות וארגונים כתוצאה מאפר"נים והפנמה שנדרשת מיומנות ייעודית, שונה מכל הידוע בעבר, על מנת להפחית את מחוללי הנזק מראש, לנהל ולתאם בין גורמים פעילים בשעת המענה ולחזק את יכולת השיקום של הקהילה ושל הארגון.

תחומי העיסוק - התמחות בניהול אסונות כוללת את חמשת השלבים- מניעה, היערכות, מענה, שיקום-אוכלוסין-ראשוני [שא"ר] ושיקום.       
בהתייחס למדינות יתמקד הטיפול בצמצום קורבנות, בקיום תשתיות ובשימור המסגרות הקהילתיות.

בישראל נלמד ניהול אזורי אסון במסגרת לימודי תואר שני ושלישי.

במסגרת הקורס להכשרת מנהלים להתמודדות עם מצבי חירום ואסון ב מכללה האקדמית בוינגייט המיועד לבעלי תפקידים שונים בארגונים וחברות, במגזר העסקי ובמגזר הציבורי, נתמקד בנוסף ביכולתו של הארגון להמשיך ולהתקיים:

 (Continuity of Business Operations > Disaster Recovery Plan > Business Opportunity).

הכותב הוא ניר רן, מנהל בית הספר לניהול אבטחה וחירום ב מכללה האקדמית בוינגייט מעביר סמינרים, ימי עיון וכנסים בנושא. 

מאמרים רלוונטים נוספים

האם אתם מוכנים לאסון הבא?

23/06/2011

קרא עוד

מהי צליפת שוט?

26/06/2011

קרא עוד

מטפלים ברפואה משלימה- מעיסוק לעסק

23/06/2011

קרא עוד

המלצות לצריכה נבונה

23/06/2011

קרא עוד