דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

מצנח – פעילות גן ילדים וכיתות יסוד

מאת: רננה (רני) בן נחום אורטנר

תיוגים: משחקונים, תרגילים ופעילויות, פעילות גופנית, פנאי ונופש, אביזרים

עדכון אחרון: 31.01.2024

 1. תקציר:

  המשימות נקבעות על פי: גיל הילדים, מספר הילדים, גודל המצנח, המשטח עליו הפעילות.

 

הציוד: 1 מצנח,  5 כדורים. רצוי מגוונים בגודל ומשקל (טניס, ספוג, גומי, עף).

מספר: תלוי בגודל המצנח והגיל. לפחות תלמיד אחד או יותר לכל משולש צבע (2-1 לכל מטר).

מקום: דשא, מגרש, אולם (מרחק לפחות 3 מ' מהקירות).

 

 1. הכרת המצנח (הכרת ידיים וצבעים): כל ילד אוחז את המצנח ביד ימין  מתוח. המטרה לבצע סיבוב מלא מבלי שהמצנח יורד . כנ"ל כל ילד אוחז  ביד שמאל. כנ"ל גם שתי ידיים בצעדי רדיפה. כנ"ל  ללמד שעון (מציינים איזה ילד הוא שעה 12 ואז הילדים צריכים לציין את שאר השעות (עבור ילדים יותר גדולים ניתן לומר שעות ו"המחוגים" מרימים ידיים ( שעה: "תשע וחצי, רבע לשתיים עשרה" וכדומה).

 

 1. צבעים: אחיזה עלית. (כל צבע בנפרד) "כל האדומים", "הצהובים", "הכחולים", "הירוקים": א. עוזבים ומבצעים סיבוב במקום ותופסים (השאר אוחזים),  ב. שתי מחיאות כפיים, ג. רצים אחורה וחוזרים אל המרכז (אבל כדאי לשים קונוס), ד. סיבוב ריצה מלא מסביב למצנח עד המקום והשאר שומרים אותו מתוח (אפשר גם תופסת).

 

 1. שיתוף פעולה: א. מכופפים ברכיים ויורדים, ב. עולים ומניפים ג. צעד קדימה ויוצרים חופה. ד. כולם עוזבים ותופסים מבלי שירד לרצפה.

 

 1. הנפות גלים (הכרת דגלי הים): "דגל לבן" ים פלטה מותחים, "דגל אדום" גלים נמוכים, "דגל שחור" ים סוער.

 

 1. כדור 1 + הוספת כדורים שונים ( טניס, ספוג, עף, גומי): המטרות משתנות – א. שלא ייפול אצלי, ב. להקפיץ. קובעים מראש מספר או סופרים ומנסים לשפר תוצאה, ג. להוסיף כדורים + גלי ים + להצליח להקפיץ ולמנוע נפילה.

 

 1. "פטרייה": אחיזה עלית, יצירת פטרייה על ידי הנפה והורדה תוך כדי הצמדת שולי המצנח אל הקרקע. א. רק עם הידיים, ב. עם הישבן ומסתובבים, ג. כנ"ל עם רגליים בפנים ישיבה שלמה והצמדת המצנח לירכיים.

 

 1. "כדור פורח": כנ"ל, כשנעים על פי סימן אל המרכז, ושם מורידים את השוליים ומהדקים אותם במהירות אל הקרקע ויוצרים בכך כדור גדול ומנופח בישיבה שלמה.  "התנין": אחד המשתתפים נכנס אל מתחת המצנח ומושך אחרים פנימה עד 5.

                                      

 1. "החתול והעכבר": משחק תופסת בסגנון המוכר (בוחרים שני ילדים וחלוקת תפקידים), כשהניצבים לאורך שולי המצנח עוזרים לעכבר לברוח, על ידי הנפות והנחתות המצנח לסירוגין, ולהתחמק מן החתול הרודף אחריו סביב ומתחת המצנח.

 

 1. "שמלה"/ מעגל: בוחרים ילד.ה ( אם יש יום הולדת או...)  עומד יחף באמצע המצנח וכל השאר מסתובבים סביב למצנח ואוחזים בו תוך העברת הידיים הלאה והליכה סביב. כשהילד במרכז יכול להסתובב במקום או לשמר את המצנח.

 

 1. "איגלו": כנ"ל, כשנכנסים בתאום על פי סימן של המורה אל מתחת למצנח על ידי העברתו מעבר לראשים ומתיישבים על השוליים שלו כשכל הגוף בפנים. שרים בפנים שיר שכולם מכירים (רצוי לברר מראש ואם יש יום הולדת לאחד הילדים אז שרים לו).      

 

רעיונות נוספים יתקבלו בברכה.                            

פריטי מידע דומים