דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

ניהול עומסים בספורט הישגי

מאת: ד"ר איציק בן מלך

תיוגים: תורת האימון, תוכניות, כושר גופני, ספורט הישגי, מסקנות והמלצות

עדכון אחרון: 15.05.2023

  1. תקציר:

    נייר העמדה מציג דגשים ופתרונות אפשריים להתמודדות הנדרשת כיום ממאמנים, מאנשי מדע ורפואה וממנהלים, העוסקים בספורט הישגי ומקצועני – עם הריבוי, התכיפות והעצימות של אירועי ספורט שהספורטאים והספורטאיות נדרשים להשתתף בהם.

מטרה

מטרת נייר העמדה היא להציג דגשים ופתרונות אפשריים עבור הדרישות החדשות בספורט המקצועי והתחרותי בעידן החדש.

רקע

קיים עידן חדש בעולם הספורט התחרותי. כיום, הספורטאים חשופים לעלייה בתדירות ועצימות האימונים, המשחקים והתחרויות. בכדורגל האירופי, ספורטאי עשוי להשתתף ב-60 משחקים בשנה, תדירות גבוהה מאי פעם. הביקוש הגבוה נובע בעיקר מאינטרסים מסחריים ותקשורתיים, המשפיעים על כל השכבות בתעשיית הספורט.
בעידן החדש בעולם הספורט התרחשו שינויים רבים אך הבולט ביניהם קשור בעלייה בעומסי הפעילות. כתוצאה מכך, ספורטאים מתמודדים עם השלכות פיזיולוגיות-גופניות, אורטופדיות ונפשיות, השלכות המחייבות את אנשי המקצוע לשקול ולטפל בזהירות ובמקצועיות, אחרת, ההשלכות עשויות להזיק לענף הספורט כולו.

המלצות

העבודה מתארת לעומק המלצות ברמות שונות - ארגון, מאמנים, ספורטאים, צוות רפואי ומדעי; פירוט של השפעות אפשריות בתהליכי האימון והמשחק ברמה הגופנית, הנפשית והאורטופדית, כיצד להתמודד וממה להימנע; אמצעים פנימיים וחיצוניים למעקב ובקרה, מדדי ניטור ונתונים מומלצים לתיעוד; טבלאות מפורטות על היקף, צפיפות ותדירות המשחקים והאימונים, חלונות זמן אידיאליים עבור אימון והתאוששות יעילים; בחירת צוות מקצועי אידיאלי; איתור מאגר ספורטאים רצוי.

כל ההמלצות מבוססות על מודלים, ניסיון מקצועי של מאמנים ומומחים, מחקרים ובדיקות שבוצעו על ידי אנשי מקצוע מדע ורפואה.

רשימת המשתתפים בהכנת נייר העמדה

פרופ' ילנה אוברדוביץ'
ילנה אוברדוביץ' היא מומחית בהיבטים הביוכימיים והפיזיולוגיים של הספורט וכן בחקר ההשפעה של העומס הגופני על יכולתו של הספורטאי להגיע להישגים. 
אוברדוביץ' היא פרופסור לפיתוח מוטורי במחלקה למדעי הספורט והחינוך הגופני באוניברסיטת נובי סאד שבסרביה, והיא חקרה את פיתוח הכוח והסיבולת. 
עד שנת 1985 הייתה אוברדוביץ' מאמנת כושר וכושר אישי, ועד שנת 2001 היא שימשה שופטת בין-לאומית בתחרויות התעמלות אירובית וכושר. 

לוקאש בורטניק 
לוקאש בורטניק הוא בעל ניסיון רב בכדורגל מקצועני, ושימש מאמן ביצועים ביבשות שונות (צפון אמריקה הלטינית, אירופה, המזרח התיכון).
לבורטניק תואר שני (MSc) במדעי האימון באוניברסיטת קליפורניה של פנסילבניה שבארצות הברית, וכן תעודות S&C (Strength and Conditioning) מארגונים ומפדרציות יוקרתיות. 
כעת הוא לומד לדוקטורט מקצועי באוניברסיטת מרכז לנקשייר שבבריטניה, וחוקר דרישות פיזיות במעברים וכן פעילויות בלחץ גבוה בכדורגל.

ד"ר איציק בן מלך
•    התמחה בתורת האימון והתחרות.
•    הוסמך לתואר Ph.D. במדעי הספורט באוניברסיטת לייפציג ובאקדמיה למאמנים בכירים בקלן.
•    הקים וניהל את היחידה לספורט הישגי שהייתה אחראית על ההכנות למשחקים האולימפיים ועל ביצועי השחקנים בהם.
•    ניהל את המשלחת הישראלית מן הבחינה המקצועית בארבעה משחקים אולימפיים.
•    היה יועץ מקצועי בדרום אפריקה ובקניה.
•    כיום הוא המנהל של בית הספר הבין-לאומי להכשרת מאמנים ומנהל מרכז לרפואה ולמתודיקה בספורט, ומשמש יועץ אסטרטגי להתאחדויות ולארגוני ספורט.

פרופ' פטריק דריד 
פטריק דריד הוא פרופסור מסרביה, מומחה בתורת האימון ובמדעי הספורט במקצועות קרב.
הוא סיים את התואר הראשון, השני והשלישי שלו במדעי הספורט בפקולטה לספורט וחינוך גופני שבאוניברסיטת Novi sad בסרביה. כיום הוא משמש פרופסור מן המניין בספורט של ענפי קרב באוניברסיטה זו.
בשנים 2019-2018 שימש דריד בתפקיד פרופסור אורח באוניברסיטת טרבניק ובאוניברסיטת מונטנגרו.
המחקר הנוכחי של דריד עוסק בתגובות הגופניות על פעילות גופנית מרבית ועל פעילות גופנית תת מרבית בג'ודו ובענפי קרב. נוסף על כך בשנים האחרונות הוא חוקר את ההשפעה שיש למתן מימן מולקולרי – על סמנים ביולוגיים של הומאוסטזיס על בסיס חומצה ועל ההתאוששות של ספורטאי ג'ודו לאחר אימון. כמו כן הוא חוקר את ההשפעות של נטילת חומצה אצטית דרך הפה על תפריט התזונה של בני אדם.

ד"ר ג'ורג'יוס ג' זיאוגס 
ד"ר ג'ורג'יוס ג' זיאוגס מיוון הוא פיזיולוג, שקיבל תואר שני במדעים מהאוניברסיטה הציבורית של פיטסבורג שבארצות הברית, ותואר דוקטור (Ph.D.) במדעי הספורט והפיזיולוגיה של המאמץ מאוניברסיטת מיזורי-קולומביה. 
משנת 2000 משמש זיאוגס ראש מעבדת הפעילות הגופנית והביצועים האנושיים של סלוניקי. הוא עבד עם שחקני עילית בכדורגל, עם מאמנים ועם קבוצות כגון: פאוק, אולימפיאקוס, אפואל ניקוסייה, מכבי תל אביב, דינמו מוסקבה וקבוצת החתירה האולימפית ההלנית.

חואן טוריחו
חואן טוריחו סיים בשנת 1996 את לימודיו לתואר פיזיולוג ולתואר שני באימון גופני לשחקני כדורגל באוניברסיטת ולנסיה. לאחר מכן עבד 16 עונות במועדון הכדורגל של ולנסיה. תחילה שימש טוריחו פיזיולוג במחלקות הנוער במועדון, ובהמשך היה מאמן הכושר השני של המועדון. הוא היה שותף לזכייה בשתי אליפויות, בשני גביעים, בשני תוארי סופר קאפ ספרדי, בגביע אופ"א וסופר קאפ אירופי. משנת 2012 הוא שימש במשך כמה עונות מאמן הכושר של מכבי תל אביב בכדורגל. 

ד"ר ננד טרוניץ' 
ננד טרוניץ' הוא פרופסור לכדורסל ומאמן של נבחרות וקבוצות כדורסל. בעברו היה שחקן בסרבייה. את השכלתו האקדמית הוא רכש באוניברסיטת בלגרד: בשנת 1992 הוא סיים את לימודיו לתואר ראשון, בשנת 2004 סיים את לימודיו לתואר שני ובשנת 2006 קיבל את התואר דוקטור. התזה של עבודת הדוקטורט שלו היא "חיזוי ואסטרטגיה ליצירת שחקני כדורסל מובילים". 
בשנת 2011 התמנה טרוניץ' למרצה ב-FIBA Europe Coaching Clinics, ובשנת 2013 התמנה למרצה בתוכנית FIBA Europe Coaching Certificate. משנת 2014 פרופסור טרוניץ' הוא מרצה בכיר בפקולטה לחינוך גופני וניהול ספורט באוניברסיטת Singidunum בבלגרד.
בד בבד עם הקריירה האקדמית שלו עסק טרוניץ' באימון נבחרות כדורסל. בשנת 2009 הוא מונה לתפקיד המאמן הראשי של נבחרת סרבייה לגברים עד גיל 16, שזכתה במדליית ארד באליפות פיב"א אירופה לגברים עד גיל 16 בקובנה, ליטא. בשנת 2017 הוא מונה למאמן הראשי של נבחרת סרבייה לגברים עד גיל 17 באליפות העולם של פיב"א בהמבורג, גרמניה.

ד"ר מריוס כריסטו 
מריוס כריסטו הוא מאמן כושר גופני, פיזיותרפיסט וחוקר פציעות ספורט באוניברסיטת ניקוסייה שבקפריסין. הוא מרצה למדעי הספורט ומדען מיוחד באוניברסיטת קפריסין. נוסף על כך הוא משמש יועץ לאימוני כושר בקבוצות כדורגל מקצועיות, והוא מדריך בבית הספר לאימון של התאחדות הכדורגל הקפריסאית (CFA) לקבלת דיפלומות של UEFA.
לכריסטו תואר ראשון בחינוך גופני ומדעי הספורט, תואר שני במסלול התמחות באימון ספורט קבוצתי ודוקטורט שבו התמחה בפיזיולוגיה של פעילות גופנית. תחומי המדע שהוא חוקר הם "הערכת כושר גופני ואימוני כדורגל" ו"אימוני כוח".
כריסטו השתתף במיזמי מחקר, פרסם מאמרים שכתב עם חוקרים אחרים בכתבי עת מדעיים, והוזמן לכנסי מדע ולסדנאות שבהם נשא דברים והציג את מחקריו המדעיים. 

רנו לונגובר
רנו לונגובר הוא מאמן אתלטיקה צרפתי, והיה מנהל קבוצות האתלטיקה של צרפת. משנת 1996 הוא מכהן בתפקיד מאמן האתלטיקה הלאומי ב-INSEP – המכון הלאומי לספורט, מומחיות וביצועים. 
תחום ההתמחות של לונגובר הוא קפיצות ותחרויות מאוץ. הוא אימן את הקופץ לרוחק אלויס סואר, אלוף העולם בריצת 110 מטר משוכות ב-2005, את לאדג'י דוקור ואת מיוריאל הורטיס. 
לונגובר גם כתב ספרים אחדים העוסקים בשיטות אימון.

לנייר העמדה

פריטי מידע דומים