חיפוש סגור

הבחנה בין גן משחקים, גן שעשועים ומגרש משחקים

מאת: ד"ר אלה שובל, ד"ר רוני אולמן דרום, ד"ר רות בורשטיין, ד"ר סיגל עוזיאל-קרל

תיוגים: מונחים, חינוך גופני, מתקנים, מכשירים גדולים, שיווי משקל

הגדרת מונחים מתוך: שובל, א., אולמן דרום, ר., בורשטיין, ר., ועוזיאל-קרל, ס. (נמצא בתהליכי הוצאה לאור במשרד החינוך). לקסיקון מונחים בחינוך הגופני.

עדכון אחרון: 30.03.2022

  1. תקציר:

    המשותף לשלושת המונחים הוא ששלושתם מתארים מרחבים המשמשים לפעילות גופנית. השוני הוא בייעוד של כל אחד מהם. גן המשחקים מיועד לתמוך בהתפתחות של ילדים, גן השעשועים מיועד לשעשע ואילו מגרשי המשחקים מיועדים לפעילות ספורטיבית.

סביבה שנבנתה בעבור ילדים, ובה הם מתרגלים תוך משחק את התנועות הבסיסיות. בגן המשחקים אוסף מתקנים ומרחבים פתוחים המעודדים את הילדים לפעול ומהווים בעבורם אתגר. המתקנים המקובלים בגני המשחקים בישראל: מגלשה, מתקני טיפוס שונים, נדנדות מסוגים שונים ומתקני איזון.

גני המשחקים מאפשרים לילדים להתנועע בסביבה שבה אין להם הזדמנויות להיפגש עם אתגרים בטבע. גן המשחקים תובע מהמְשחקים השתתפות ומעורבות ומְזמן מגע עם מציאות פיזית אמיתית, להבדיל מן המציאות המדומה שהילדים של ימינו מרבים לשחק בה - מול מסכים. נוסף ללמידה המוטורית המתרחשת בגני המשחקים, יש לילדים הזדמנות ללמוד לבחור; ליזום ולהתנסות בדברים חדשים; לתפקד באופן עצמאי; לעמוד מול תסכולים ולהתמודד איתם;  לפתור בעיות המתעוררות במהלך הפעילות; לחשוב חשיבה רב-כיוונית; לתרגל התמצאות במרחב; להתקרב לילדים אחרים לא מוכרים ולהפוך אותם למוכרים; ללמוד לתקשר עם עמיתים ולשתף איתם פעולה.

משטח גדול ועליו מתקנים המשנעים את המשתמשים בגבהים שונים ובמהירויות שונות. כמו כן, כולל המרחב אירועים מושכים, כמו מופעי בובות, מסכים ועליהם תמונות מפתיעות - הכול לבילוי ולהנאה.

גני השעשועים מיועדים בדרך כלל למספר רב של אנשים המשתמשים במתקנים בעת ובעונה אחת. רוב גני השעשועים הם מסחריים, והמגיעים בשעריהם משלמים עבור השימוש במתקנים.

בגן השעשועים התנועה של הגוף משנית, אך הסיבובים הרבים במהירויות שונות מאתגרים את מערכת שיווי המשקל.

מרחב מוגדר המשמש למשחקי ספורט. לכל אחד ממשחקי הספורט יש מגרש ייחודי לו, שמידותיו, מיקום מתקניו ומידותיהם מוגדרים היטב ומנוסחים בכללי המשחק. למשל, מידותיו של מגרש כדורסל הן 28 מ' אורך ו-15 מ' רוחב; מידותיו של מגרש כדורעף הן 18 מ' אורך ו-9 מ' רוחב; ואילו מידות מגרש כדוריד הן 40 מ' אורך ו-20 מ' רוחב.

המשותף לשלושת המונחים הוא ששלושתם מתארים מרחבים המשמשים לפעילות גופנית. השוני הוא בייעוד של כל אחד מהם. גן המשחקים מיועד לתמוך בהתפתחות של ילדים, גן השעשועים מיועד לשעשע ואילו מגרשי המשחקים מיועדים לפעילות ספורטיבית.

פריטי מידע דומים