דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

צ'י קונג טיפולי – מהו?

בפעם הראשונה בתולדות הצ'י קונג נעשה סדר בישראל בשעטנז הסדרות והסגנונות שבשיטה זו.

סין היא מדינה בגודל של יבשת, והתברכה בתרבות שנמשכה ללא הפסק במשך כחמשת אלפי שנים. תרבות אדירה זו יצרה את הרפואה הסינית לסיעוד חולים ואת הצ'י קונג כטיפול עצמי. בשל גודל המרחב הגאוגרפי היה בלתי אפשרי בימי קדם עוד לפני עידן הסילון לחבר בין מחוזות הקיסרות וליצור סגנון רפואי אחיד. היום עם הקדמה התקשורתית ומבול הידע ברשתות החברתיות, זה אפשרי!

להכניס חוקיות לניסיון

כשמצמידים לצ'י קונג, שהוא אימון בתנועה, את המילה טיפולי הוא הופך לאלתר להיות כלי רפואי עם מתכון מסודר. ככזה, שומה עליו להתיישב עם דרישות קפדניות של כללי הרפואה הסינית – יין–יאנג, חמשת היסודות וסדר המרידיאנים. משמע: נדרש מודל בעל סדר פנימי הכולל את כל גוני התנועה פשוט וברור. כך למעשה נוצר "מילון תנועתי" שבו כל תנועה מפעילה מרידיאן שלו זיקה טיפולית לאיבר, לתחושה, למערכת, לרקמה, לחוש וכו'.

רכשתי תובנה זו בתקופת שוטטות של שנים ברחבי אסיה ובהמשכה במפעל חיים המשתרע על פני 30 שנה. במהלכו התגבש אצלי סדר שהגיע לבשלות בשיטה מקורית שכיניתי אותם "צ'י קונג חילוף העונות". תשתית רעיונית לשיטה שאולה מחוק טאואיסטי ראשון במעלה המדגיש את המושג "הרמוניה עם הטבע". מונח זה מייצג את סדר הדברים ביקום. הוא מקבל תוקף במיוחד בעידן המודרני בשל תחלואת הציבור ממה שמכונה "קדמה", שהרחיקה אותנו מהטבע, בעיקר באקלים הפיזי החברתי והחווייתי שבו. ראה השימוש המוגזם במקרר, במזגן, בכלי תחבורה, במחשב וכו'.

שהייתי הארוכה ביפן נתנה בי את אותותיה והשפיעה עליי לחשוב בדומה לחשיבה המחייבת – סדר, חוקיות, מיון וקטלוג. כך החלה המציאות כולה להתגלם בעיניי בחמישה תהליכים המייצגים חמש עונות בטבע. כך איגדתי את כל סגנונות הצ'י קונג שהכרתי לתבנית של חמש קטגוריות. המחשבה הסינית מוצאת שבכל עונה חלה התרחשות אקלימית שיש לה השפעה מכריעה על החי, על הצומח ועלינו בני האדם. תובנה זו הניעה אותי ליצור עשרות סדרות במבנה של חמישה תרגילים, המשקפים את הדגם של "חמשת היסודות", שהם אבני היסוד של הרפואה הסינית. לדוגמה: חמשת העלים, הסמויים, היסודות, המעגלים, הניצנים הכדורים ועוד... המודל מראה מעשית שלכל תנועה בצ'י קונג – יש זיקה למרידיאן, לאיבר בגוף ולהיבטו הרגשי. כך נולד מילון טיפולי תנועתי המשמש אותנו כיום ככלי תנועתי לטיפול במחלות הגוף והנפש כאחד.

 לימוד מעמיק אמון ותרגול של מודל זה חושף את סוד "הצ'י קונג הטיפולי".

תנועה בצ'י קונג

גופנו נרגע וחוזר למצב של ריפוי עצמי או ויסות עצמי או מה שאנו מכנים חילוף חומרים תקין. זהו תהליך שבו הגוף מרפא את עצמו. אנו יוצאים למסע שבו כל משתתף יחווה תהליך פנימי ובתוכו ימצא הבנה עמוקה על עצמו. תהליך זה יחול באחד המקומות השקטים בארץ, על צוק בשפת הים הצלול, מוקף בטבע רענן וקסום, באווירה ייחודית אקדמית עם תשומת לב אישית. למידע נוסף באתר המגמה: http://www.wincol.ac.il/chikong

בואו ליום הפתוח

סיני הראל

ראש המגמה להכשרת מורים

לצ'י קונג מכללת וינגייט

סיני הראל

 

מאמרים רלוונטים נוספים

קורס מדריכי כושר

03/03/2014

קרא עוד

נטורופתיה - סוד הקסם הטבעי

06/02/2015

קרא עוד

קורס מורים ליוגה – התאמת האימון למתמודדים עם מחלת הסרטן.

30/11/2015

קרא עוד

טיפים לתזונה נטורופתית לקיץ

08/01/2016

קרא עוד

מדוע טיפול קבוצתי מבוסס LI/CBT?

25/12/2019

קרא עוד

פעילות גופנית ומים- איך זה רץ ביחד?

27/05/2014

קרא עוד