חיפוש סגור

| | 23/02/2019

עַל דַּע וְהָלְ..אָה - דְּאָגָה בְלֶב-אִישׁ יַשְׁחֶנָּה (משלי יב') - על מתיימרים באבטחה / אברהם רותם

מדי שנה, בהערכה בלתי מבוססת, משתחררים משורות זרועות הביטחון הממלכתיים- מאות מומחים ובעלי נסיון בתחום האבטחה והבטחון. במספרים אלה, איני כולל  משוחררי צבא סדיר ואנשי קבע שלא עסקו באופן ישיר ומתמשך כמפקדים אחראים לבטחון שדה ,מתקנים ואנשים.
עם זאת, כל המשוחררים, כמעט ללא יוצא מהכלל, רואים עצמם, לפחות בעלי יידע בקרוי "אבטחה וביטחון". רבים מהם אף שמעולם לא עסקו באבטחה ובביטחון, להוציא אולי תפקידי "ש.ג.", בחיפושיהם אחר משרה לאחר שחרורם, מציגים עצמם כמומחי ביטחון, אף מעיזים ומייסדים חברות בשמות אטרקטיביים, במיוחד לאוזני צרכני אבטחה ובטחון מחוץ לארץ.
התעוזה הטבועה בישראליות, או בצבריות, מסיבות שידיעותי דלות מכדי להסביר, היתה לשם דבר בעולם. תעוזה שעדיין מצליחה להרשים אי אלו צרכני אבטחה בחו"ל כאשר מדובר בישראלי, יוצא צבא, בעל כרטיס ביקור ו-CV מצורף המפרט פרקי חיים, תוך תאור חלק מעלילותיהם האמיתיים או הדימיוניים.
אכן לא סוד הוא שמספר צרכני מומחי אבטחה בכלל, בחוץ לארץ, מצטמצם והולך, אם בגלל התמחות והתנסות מקומית בבעיות ביטחון ואבטחה, ואם בגלל אכזבה מרמת המומחיות, התכנון, הדיוק בביצוע, אך בעיקר בגלל הרתיעה מהעלות המוגזמת.
מזה שנים אחדות, ההתפתחות הטכנולוגית, מהווה גורם ההולך, מתחזק ומסייע בדחיקת רגלי המומחים הישראלים לאבטחה. הפתרונות הטכנולוגיים המוצגים בתערוכות אמצעי אבטחה בעולם, הפכו למקום עליה לרגל לצרכני אבטחה. רבים מהם מתפתים להאמין לסיסמאות המשווקים שאכן האמצאה המוצעת הינה פשוטה עד כדי Do it yourself- עשה זאת בעצמך ותחסוך ממון רב.
אכן כן, אך אם בבעיות ספציפיות הגורם הטכנולוגי מצמצם הוצאות אבטחה- בכח אדם, בייעול, בפיקוח ובקרה, הרי שבניהול ובתכנון מערכי אבטחה, נדרש מומחה ויידרש מומחה, בדיוק כפי שתמיד יידרש מפקד בעל ידע בשדה קרב.
מפקד בשדה קרב, גם אם טרם התנסה בקרבות, הרי שהוכשר באימונים מרובים עד שהוסמך להיקרא מפקד. בתחום האבטחה, עד לא מכבר, מנהל בטחון, או קצין ביטחון יכול היה להתמנות בגלל, חבר טוב, בחור טוב, בחור ישר ובוודאי יוצא צבא, או זרוע ממלכתית.
למען הגילוי הנאות, אציין שהנני חבר בוועדה המיעצת ליד בית הספר לניהול אבטחה וחירום שבמרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט). בית ספר זה, בסיוע המפכ"ל לשעבר רב-ניצב אסף חפץ, הצליחו "בהטרדה בלתי נלאית" לעורר את משטרת ישראל לאחר שנים רבות של חוסר תשומת לב, או אי הבנת הנושא. הודות "להטרדתם הבלתי נלאית," אורו עיני המשטרה  ביוזמת ראש חטיבת האבטחה תנ"ץ מאיר בן ישי. הלה קרא והבין את משמעות האחריות הרובצת עליו, על המשטרה עצמה ועל כל מי שמכונה קב"ט/מנהל ביטחון ובראש וראשונה על זה המונחה מקצועית על ידי משטרת ישראל. תנ"ץ בן ישי הבין גם עד כמה יכולה המשטרה, הביטחון ובמיוחד בעת חירום, לצאת  נשכרים מהכשרת מנהלי הביטחון. וכך חייב הכשרת והסמכת קב"ט כמנהל ביטחון וחירום.
הסמכה זו אינה מוכרת בין צרכני האבטחה בחוץ לארץ. שם עדיין שם התואר- מומחה, נישא בפי יוצאי צבא וזרועות ביטחון אחרים וכמובן בפי חברים של חברים.    
בכתבי שורות אלה, כאילו מתגנבת לה אנקדוטה נוסטלגית המעלה חיוך אל פני. הגעתי לסנטיאגו דה צ'ילי. בהמלצת חבר הייתי גם לאחד ממוכרי מרכולת הביטחון והאבטחה. במסגרת זו נפגשתי עם נשיא בנק בסנטיאגו דה צ'ילי. תוך שהוא היה בוחן את תולדות חיי, התנצל הוא, ובעודי מהנהן בהבנה לבחינתו את הקרוי- curriculum Vitae, הסביר לי שהינו זהיר מאד מעצם האחריות הרובצת עליו, אך גם בגלל נסיון שהתנסה עם מומחה ישראלי. ”,especialista” סימן באצבעותיו כנהוג לסמן מרכאות. לרגע. חשתי עלבון, אך הוא הישיר מבטו והחל מנתח את תולדות חייו של אותו מומחה עליו רמז. מדובר היה בגבר צעיר בן 25, דובר ספרדית מעולה שהציג עצמו כמומחה לביטחון בנקים.
" בחור בן 25 מומחה לביטחון בנקים? והרי בדף תולדות חייו כתוב  שהוא היה קפיטן בצבא..." תמה בן שיחי והוסיף וניתח:   " בגיל 18 הוא התגייס , יש לשער שהוא קיבל דרגת קצונה לא לפני גיל 20, וכדי לקבל דרגת קפיטן, דרושות שלוש שנים נוספות, אולי," היסס והמשיך: "אינני יודע... אז מתי היה לו זמן להתמחות בבנקים?" שאלני בן שיחי כמו הייתי בא כוחו של אותו מומחה.
ביום פגישתי זו, גילי היה כפול מגילו של אותו מומחה. נסיוני באבטחת בנקים, לא היה רב במיוחד, אם כי כבר בצעתי מספר עבודות בסיוע מהנדס מומחה והתיעצות עם קציני ביטחון בתחום הבנקאות. עדיין חשתי אי נוחות מסויימת ביושבי אל מול נשיא הבנק, שואל את עצמי, האמנם ראוי אני להיות האיש שיתכנן את הכספת המרכזית של הבנק. נראה שההמלצות הכתובות והאחרות עשו את שלהן ונשיא הבנק החתימני על חוזה, בציינו: " נסיון הינו פונקציה של זמן והתחככות אמיתית בבעיות."
הגדרה ששמעתיה פעמים רבות מפי מרצים רבים בקורסים רבים, על אף שהינה בהירה, הינה כללית, שהרי מומחיות ספציפית נרכשת מנסיון מעשי בהתמודדות עם הבעיות שבתחום הספציפי. כשם שההגדרה דלעיל כללית, כך גם שני הנושאים: ביטחון ואבטחה. אם בעברית האקדמיה ללשון עברית מצאה מלה- אבטחה. בכך יצרה דיסציפלינה חדשה הנגזרת מהביטחון והיא האבטחה, בשפות כאנגלית, צרפתית, ספרדית, גרמנית ועוד, לביטחון שם אחד-
sécurité -Security  –- Seguridad  Sicherheit
וכאשר מאן דהוא מציג עצמו כמומחה ביטחון הרי שהוא נושא על עצמו תואר רחב מידות ובן שיחו מניח, מן הסתם שהינו בעל נסיון התחככות במגוון הבעיות של הנושא- אבטחת מידע, אבטחת אנשים, אבטחת מתקנים, ניהול בעת חירום, וכדו' אל מול מגוון היריבים- הפוליטיים, הלאומיים, הדתיים, הפליליים, המתחרים ואיתני הטבע. כמובן שמומחה הוא גם אל מול מגוון דרכי הפעולה האפשריות. כמובן שבתפיסה רחבה כזו, המומחה כביכול להיות רק גנרל עתיר מעללים ועיטורים.
במדינת ישראל, ההתחככות בבעיות טרור מצד אחד והצלחת זרועות הביטחון בלוחמה בו מהצד האחר, יצרו כאמור מוניטין שהתפשט ברחבי תבל. כל אלוף יהא אשר יהא ויהיה עברו אשר יהיה, היה סחורה עוברת לסוחר, ואפילו חייל ששרת כש.ג. בשער מחנה כלשהו, היה במדה מסויימת של צדק למומחה בזיהוי, שהרי תפקידו כשומר בשער היה לזהות את הבאים בו. דוגמאות אלה הולכות ומתחלפות, אך גם משתמרות בפי משווקי טכנולוגיות מפותחות. אלה פורשים תכנית הגנה בהתאם לפיתוחים שבאמתחתם, או המוצגים על מדף ההיצע שלהם  או של אחרים. אם אנסה לדמיין פגישת מומחה כזה עם אותו נשיא בנק בצ'ילי, הרי שהנשיא החכם היה, מן הסתם אומר: " נו טוב, אז האזעקה תופעל, והמצלמות יצלמו את השודדים ואת הרמאים ואפילו המשטרה תוזעק...האם זו תמצית יעוד האבטחה? האם זהו הנקרא בטחון ? "
אכן, כאמור עד לא מכבר, כל יוצא צבא ובמיוחד יוצאי יחידות עלית, נחשבו למתאימים ביותר לבניית מערכי אבטחה ותכניות בטחון. ככל שאלה נשאו על כתפיהם דרגות גבוהות יותר, כך הוערכה יותר מומחיותם. לכאורה, אמורה מסקנה כזו להיות נכונה שהרי אם מדובר במומחה לתקיפה, מן הסתם עסק הוא בבנית מכשולים בלתי עבירים ומי כמוהו ייטיב למנוע ממתנכל להתקרב?
לכאורה שאלות רטוריות, אך האם איש צבא עתיר מעללים בשטחי ההתגוננות והתקיפה, ללא הכשרה וללא התחככות בנושאים שבתחום האזרחי, מכיר ומתחשב  בחיי היום יום שבחברה אזרחית, המסחרית? חיי האזרחים, הלקוחות, המסחר, התחבורה?  שרידות המפעל? המשך תפקודו לאחר התנכלות, או פגיעה בו?
דוגמא היכולה להמחיש את כוונת דברי, היא דווקא מהתחום הממלכתי שכביכול אמור להיות חף ונקי משגיאות מסוג זה. מיד לאחר רצח רבין ז"ל,  כרמי גילאון ראש השב"כ חסר הנסיון והכושל "התפוטר". תחתיו מונה אלוף ולוחם בעל מוניטין  לעמוד בראש "קודש הקודשים" של ביטחון הפנים של המדינה. דוח השופט שמגר שחקר, כביכול מקצועית, את רצח ראש הממשלה, פורסם באותם ימים. הדוח הכיל מסקנות רבות באשר לסיבות המחדל באבטחה, אך איש הצבא, בתפיסה צבאית, אימץ את מסקנת הוועדה שנגעה לסדר גודל כח האבטחה  כגורם בכשלון אבטחת ראש הממשלה.
בדומה לקריאה "אחרי" או "לא עוד מצדה" התחילו להשמע הקריאות "יותר זה לא יקרה", או נכון יותר- "אצלי זה לא יקרה". תחת קריאות אלה נערך גיוס מסיבי של כח אדם, הנאמד כיום ביותר מימות השנה, ואבטחת ראש הממשלה אינה מוגבלת יותר אם על ידי תקציב, חוק, וויתור על זכויות אזרח ועל התדמית הדמוקרטית. עקרונות שאינם בהכרח גורמים נעלים הניצבים בפני מי שהאבטחה היתה לו כמשימה אזרחית ראשונה לאחר שירות שנות דור כלוחם מהשורה הראשונה.
 הסיסמא- "יותר זה לא יקרה" שלמעשה הינה כיסוי ל-"אצלי זה לא יקרה" הינה עד עצם היום הזה, כאבוקה המאירה וממחישה את הבסיס לאבטחה שהונח בראייה איש הצבא המהולל, וללא מרכאות, בבחינת מה שלא הולך בכח הולך ביותר כח.  אם לתרגם לאזרחית: ריבוי כח האבטחה = איכות. למטיל ספק בכך יספיק מבט אחד על האמצעים הנראים לעין באבטחת אישים, ובמיוחד באבטחת ראש הממשלה. חלילה, אין בדברים אלה משום הטלת ספק בעבודת האחראים לאבטחת ראש הממשלה. אלה עושים מלאכתם נאמנה, אלא ששיבוש העקרון : ריבוי כח אדם הוא בהכרח עלות שאינה בהכרח איכות יצר משוואה שאינה נכונה בעליל : ריבוי כח האבטחה = איכות. ובכך הסירה באחת מגבלת תקציב, שהיוותה כמכשול בפני "יותר זה לא יקרה" ו- "אצלי זה לא יקרה". שתי סיסמאות שבעולם שמחוץ לכתלי חברות הביטוח הינן קלישאות שהמשך הקנייתן תאמיר עוד ועוד עלויות שכאמור אינן  בהכרח איכות. . .
טוב יעשו מכון היצוא וסיב"ט אם יחייבו בתעודת הסמכה, לפחות הסמכה נהלי ביטחון וחירום, את כל יצואני יידע אבטחה, ביטחון ואף את משווקי הפתרונות הטכנולוגיים בתחומי הביטחון והאבטחה. אין ספק שצעד כזה ישפר את מעמדו המתדרדר של מומחה הביטחון.

פרטים אודות קורס מבטים

אברהם רותם, 6.2.2013

מאמרים רלוונטים נוספים

תעופה על הכוונת / מאת ניר רן

14/02/2019

קרא עוד

מנהיגים מעוררי השראה / ד"ר יורם דובובסקי

23/02/2019

קרא עוד

הפיגוע במנצ'סטר - אבטחת אירועים על פרשת דרכים / מאיר גרשוני

14/02/2019

קרא עוד

מותר למעסיק לדרוש מידע אודות עבר פלילי ביחסי עבודה / עו"ד נחום פינברג

14/02/2019

קרא עוד

עשור לקורס מנהלי אבטחה מונחה משטרת ישראל

29/07/2021

קרא עוד

רוח הלחימה – ניצחון בכל מחיר / רן ניר

29/07/2021

קרא עוד