חיפוש סגור

| | 23/02/2019

ניסוי צופרים- זאבים זאבים / אברהם רותם

מדי פרק זמן ובתכיפות די מרשימה שומעים עוד ועוד על ניסוי צופרים.האזרח מן השורה שמח וטוב לב שהנה, אכן מדינת ישראל אינה קופאת על שמריה ובודקת את הצופרים לקראת מלחמה ולמטר טילים.
ומה באשר למצבי חרום / אפר"ן - אסונות ופגועים רבי נפגעים? שמא העדר ההכנות והעדר התרגולים מעידים על מוכנות המדינה לכגון אלה?
האמנם מוכנה המדינה למלחמה, למצבי חרום ואפר"ן ?
כדי ששאלת האמנם הזו, לא תיחשב לשאלה בעלמא, ראוי להציב בעקבותיה שאלות נלוות נוספות:

  • מתי נערך מבצע לבדיקת מקלטים? אם בבנינים ציבוריים ואם בבתים משותפים. מנסיוני בחיפוש דירה לקניה, בקרתי לאחרונה במספר מקלטים. נדהמתי מהזוהמה ואיחסון גרוטאות למיניהם.
  • מתי נערך נסיון, למשל ברחובות תל אביב הצרים להכנסת רכב כיבוי אש, מנופים וציוד הצלה אחר?
  • מתי נערך תרגיל להחניית רכבים מחוץ לאזורים מאוכלסים בצפיפות? הכוונה תכנית להחניית הרכבים בפארקים, מגרשי חניה של מגרשי כדורגל וכדומה.
  • מתי נערך תרגיל בבתי חולים, למשל ב"איכלוב", תרגיל לפינוי החניון והורדת מחלקות חולים לחניון?
  • מתי נערך תרגיל לפינוי מהיר של קניון?

שאלות אלה הינן אחדות, מבין רבות אחרות, החייבות לקבל תשובה, אפילו לפני ניסוי הצופרים שאם לא כן, ניסוי הצופרים הוא בבחינת זעקת "זאבים זאבים" שנהג לקרוא תושב העיירה שאהב לראות אנשים מבוהלים. המשכה של אגדה זו, מוכר- כל תושבי העיירה הסתגלו לקריאות "זאבים זאבים" ומשאלה אכן ביום מן הימים הגיעו, הם טרפו את התושב שרץ וזעק, אך איש לא האמין לו, והוסיפו הם וטרפו עוד עדר שלם.
אכן ניסוי הצופרים התכוף והיעדר כל פעילות מכינה אחרת לקראת מטר טילים, מצבי חרום ואפר"ן, כמו נלקחו מהאגדה, אלא שמדובר כאן באיומים אסטרטגיים, והאסון עלול להיות במימדים לאומיים. אם נשתמש בטרמינולוגיה הנפוצה בימים אלה: הרי שמן הסתם לאחר האסון הממשלה תתנגד לועדת חקירה ותתפשר על חוות דעת של מבקר המדינה.
  
 *הכותב הנו לשעבר ראש אגף האבטחה בשב"כ. ביצע שורה ארוכה של תפקידים בכירים בשב"כ ובמערך האבטחה הממלכתי. כיום סופר, פובליציסט ומרצה.

מאמרים רלוונטים נוספים

קיט וטרור / מאת מאיר גרשוני

14/02/2019

קרא עוד

"אור אדום" במערב אפריקה / מאיר גרשוני

23/02/2019

קרא עוד

כמה זה עולה לנו .../ מיכאל שרון

16/12/2021

קרא עוד

מנהיגים מעוררי השראה / ד"ר יורם דובובסקי

23/02/2019

קרא עוד

תעופה על הכוונת / מאת ניר רן

14/02/2019

קרא עוד

הרצאת ראש בית הספר לניהול אבטחה וחירום / ניר רן

23/02/2019

קרא עוד