חיפוש סגור

| | 14/02/2019

קיט וטרור / מאת מאיר גרשוני

מאיר גרשוני

39 בני אדם, רובם המכריע תיירים אירופאים, נהרגו בפיגוע (26 יוני 2015) בעיר הנופש סוסה שבצפון תוניסיה. המחבל, איסלאמיסט מקומי בן 26, פעל בהשראת דאע"ש, הוא הארגון שנטל את האחריות לפיגוע והוא שפירסם את תמונת המחבל כששני רובי קלצניקוב לצדדיו.
בתמונות מהפיגוע שפורסמו בתקשורת העולמית, פרסום שמשרת את מטרות המחבלים עוד יותר מהפיגוע עצמו, נראה המחבל כשהוא צועד באורח חפשי על החוף עם רובה הסער בידו  ועשרות תושבים מקומיים עומדים ובוהים בו מנגד. מה שלא ראינו בתמונות הוא סימן לכוחות אבטחה ומשטרה, אשר היעדרם המוחלט הוא שעשה את מלאכתו של המחבל קלה, הוא לא נדרש ליכולת לחימה מיוחדת כאשר ברר בשיטתיות את קורבנותיו בהעדפה בולטת להרג תיירים בריטיים, כפי שהעידו ניצולים ותיירים שנמלטו מזירת הפיגוע.
היעדר כוחות בטחון בסביבת התיירים הזרים, מהווה הפתעה מסוימת למי שמכיר את התפיסה המסורתית של כוחות הבטחון התוניסאים, שבעבר הקפידו להיות במעקב קרוב אחר זרים במדינה. לאו דווקא כדי לאבטח אותם, אלא יותר בניסיון למנוע פעילות שאינה נוחה לשלטונות מהסוג של הקמות קשר ויוזמות "ליברליות" של זרים ומקומיים. היעדר נוכחות אבטחתית כשלעצמו בתקופה זו של חודש הרמדאן מצביע גם על הערכה לקויה – עד כדי התעלמות מוחלטת מרגישות התקופה והסבירות הגבוהה שאסלמיסטים פנאטים ינצלו אותה לפעילות אלימה. חסרה כאן הערכת מצב בסיסית שלאורה הצורך לתגבר את הנוכחות האבטחתית במקומות רגישים ובדגש על ריכוזי תיירים זרים, במדינה הנחשבת ליצואנית מספר אחת של מחבלים לארגון דאע"ש (עד כה למעלה מ-3,000).
בעשור וחצי האחרונים אנו עדים להתגברות ניכרת של פיגועים קשים כנגד בתי מלון ואתרי נופש, שבהיעדר היערכות ונוכחות אבטחתית מתאימה הם תואמים את הקטגוריה של "מטרות רכות" לביצוע של פיגועי טרור ופשיעה.


אתרי נופש, ומלונות יוקרה במיוחד, מהווים יעד אטרקטיבי בעיקר לאור העובדה שקיים בהם, בדרך כלל, ריכוז גבוה של תיירים זרים ואנשי עסקים. הם מהווים גם מרכיב כלכלי משמעותי לענפי התיירות ויש להם משקל ממשי בתוצר הלאומי של מדינתם. שורה של פיגועי עבר לימדה את ארגוני המחבלים את גדולתה וחתימתה הגבוהה של התהודה התקשורתית נוכח פיגועים בבתי מלון ואתרי תיירות.
וחרף עובדות ידועות אלו, ניכרת ומוכרת העובדה שמרבית בתי המלון ואתרי הנופש בעולם אינם מאובטחים ביחס ישר כנגד איומי טרור, במתווה הדפ"אות שמומשו בעשור האחרון (כולל הפיגוע האחרון בתוניסיה). זאת בין היתר גם כפועל יוצא מההתלבטות המוכרת בנסיון למנוע פגיעה ברמת השרות לאורח וצמצום עד לכדי ביטול האפשרות, שאמצעי האבטחה שיינקטו ישפיעו על תדמית המלון ותפיסתו כמבצר, שלא לומר בית כלא מפואר.
שילוב העובדות לעיל, של מלון כיעד אטרקטיבי לאור מאפייני פעילותו ואורחיו, היותו של היעד בעל חשיבות כלכלית למדינה, היעדר אבטחה מספקת או בכלל, ותהודה תקשורתית בינלאומית גבוהה לאירועים חריגים, הופכים את המלונות ואתרי הנופש ליעדים אטרקטיביים ביותר לפיגועים.


על פי הפרסומים בתקשורת העולמית, בשונה ממרבית פיגועי טרור כנגד בתי מלון בעבר, הפיגוע בתוניסיה נראה כפיגוע של מפגע בודד. הפיגוע במומבאי בנובמבר 2008 למשל, בוצע לאחר תכנון וארגון שבוצעו זמן רב מראש. סדר גודל של 11 מחבלים לקחו בו חלק, הם פשטו ותקפו (בחוליות מפוצלות) מספר אתרים בעיר בתוכם את המלונות טאג' מאהל (31 הרוגים) ואוברוי טרידנט (32 הרוגים), וכמובן גם בית חב"ד (שישה הרוגים) ואתרים נוספים. סך כל קורבנות האירוע 173 אנשים. ראוי לציין כי למרות שהפיגועים במומבאי היו מתוכננים ומאורגנים ולמרות שלארגוני מודיעין בעולם היה מידע מוקדם, גם אם חלקי, אודות כוונות הפיגוע, הרי שליקויים שונים לרבות חוסר שתוף פעולה בין ארגוני ביון מנע את האפשרות לחבר את חלקי הפאזל וליצור את תמונת המודיעין שנדרשה על מנת לסכל את הפיגועים מבעוד מועד.


במהלך חמש עשרה השנים האחרונות בוצעו עשרות פיגועי טרור קשים כנגד בתי מלון ואתרי נופש בולטים בעולם. די להזכיר את הפיגועים הבולטים בבאלי, אינדונזיה ב-2002 ובהמשך גם ב-2005, במהלכם נהרגו למעלה מ-200 בני אדם רבים מהם תיירים זרים, הפיגועים במלונות הפאר בבגדד, שארם-א שייך, מומבאי, פקיסטן, אפגניסטן, תוניסיה, טאבה ועוד. מאות בני אדם נקטלו ועוד אלפים נפצעו בפיגועים הללו. הצלחה מסחררת מבחינת ארגוני הטרור ומהיכרותינו את מודל החיקוי הרי שסביר להניח שהצלחה זו תהווה קטליזטור לביצוע של פיגועים נוספים בבתי מלון ואתרי נופש שיישארו חשופים.
נראה כי למרות הנסיון הכואב של פיגועי העבר, לא בכל המקומות הופקו, או שלא הוטמעו, הלקחים הנדרשים לצורך הגיבוש של היערכות והמענה האבטחתי לאיומי הטרור כנגד יעדי תיירות בכלל ובתי מלון בפרט. סביר להניח כי נוכחות אבטחתית מינימלית של מערך אבטחה יעיל ומיומן, היתה מונעת, או לכל הפחות מצמצמת את מימדיו של טבח התיירים המרושע בתוניסיה.


מאיר גרשוני, לשעבר בכיר בשב"כ ובעלים של חברת יעוץ לאבטחה.
חבר בצוות המוביל ומרצה בכיר במרכז לניהול וביטחון.

מאמרים רלוונטים נוספים

תפיסת מעגלי האבטחה - המערך הפרואקטיבי (מאמר שני בסדרה) / ניר רן

14/02/2019

קרא עוד

תעופה על הכוונת / מאת ניר רן

14/02/2019

קרא עוד

קיט וטרור / מאת מאיר גרשוני

14/02/2019

קרא עוד

שימוש במודיעין להבנה טובה יותר את הענף שלנו וליצירת יתרונות תחרותיים / אמיר פליישמן

25/12/2019

קרא עוד

שָׁקוּל כְּנֶגֶד הָרָעָה / ניר רן

29/07/2021

קרא עוד

הפיגועים בפריז – הפתעה צפויה / מאת מאיר גרשוני

14/02/2019

קרא עוד