אכילה רגשית על פי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית CBT

רקע אכילה רגשית:

בעשורים האחרונים חל שינוי מהותי באופן שבו המוח והגוף מגיבים לאוכל. אם בעבר היו הפרעות אכילה מסווגות וברורות, בעשור האחרון התפתח תחום האכילה הרגשית בשל השינוי בהתייחסות אליו. גישת ה-CBT (מהגל הראשון, השני והשלישי) מתייחסת לאכילה רגשית כדרך לא יעילה של  ריפוי עצמי (Self-medication) להתמודדות עם רגשות . בבסיס הגישה מונחת העובדה כי, אכילה רגשית הינה התנהגות נלמדת ועקב כך, ניתן ללמוד איך לשנותה. טיפול והבנה של התופעה, מסייעים להתמודדות עם רגשות ומלמדים הכלה במקום האכלה. 

אכילה רגשית היא תופעה תרבותית, חברתית ומשפחתית המשותפת לכל אוכלוסיות העולם. הסטטיסטיקות בכל העולם מציינות שמיליוני אנשים הם בעלי משקל עודף, ואין מדובר באלה המנסים לרזות או לשמור על אורח חיים בריא. התוצאות של השמנת יתר ואכילה רגשית הן הרסניות ונוגעות בכל תחום בחיי האדם. 

הסטטיסטיקה העגומה ביותר היא שרק שלושה אנשים מתוך מאה מצליחים, לאחר שרזו, לשמור על משקלם במשך חמש שנים רצופות ויותר. איך אנו עוברים על זה בשתיקה?! הרי אם רק אחד מתוך שלושה סטודנטים היה צולח את לימודיו באוניברסיטה, זו הייתה מודעה לעמוד הראשון בעיתון. ודאי לא היינו חושבים שהאשמה היא בסטודנטים, שהם אינם שקדנים מספיק, והיינו דורשים שינוי, תיקון והחשוב ביותר – למידה חדשה. הלמידה הזו היא החלק החסר בתצרף. 
ולענייננו, הרי מיליוני אנשים בעולם הם בעלי מוטיבציה לרזות, ובכל זאת אין הם מרזים. הם זקוקים לחלק החסר הזה, ואותו ישלים הקורס המוצע. 
כדי לטפל באכילה רגשית נדרשת הבנה עמוקה של תפקיד הסימפטום בחיי האדם והקניית אוסף טכניקות לשינוי. 

מטרת קורס אכילה רגשית:

לשפר את יכולת האדם לנהל את רגשותיו ומחשבותיו, ובכלל זה לזהותם, להבינם ולבטאם באסרטיביות כדי לצמצם את מצבי הלחץ שבמקרים רבים מביאים את האדם לאכילה רגשית. ההרזיה והשמירה על המשקל הן התוצאה של תהליך ניהול הרגשות ולא של תהליך ההרזיה עצמו.

מנחות הקורס:

גילה פז – פסיכותרפיסטית בגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (M.sc), חברה מומחית באיט"ה - האגודה הישראלית לטיפול התנהגותי קוגניטיבי, מומחית בסכמה תרפיה ומוכרת ע"י ISST -The International Society of Schema Therapy.
בעלת ניסיון קליני רב בטיפול במבוגרים ובבני נוער, במגוון הפרעות  אכילה (ביניהן: בולימיה, אכילה כפייתית, בולמוסי אכילה, השמנה), אכילה רגשית, התמכרויות וויסות רגשי, והקשת הרחבה של  הפרעות החרדה; מרצה ומעבירה סדנאות בנושא ובקורסים שונים בתחום;  נמנית עם צוות מרפאת "היבטים" ועם צוות מנהלי פורום "חרדה ודיכאון" באתר "כמוני". 
הדר ורשביק – פסיכותרפיסטית קוגניטיבית-התנהגותית M.sc) ), בעלת ותק קליני בתחום, בטיפול בילדים, בנוער, במבוגרים ובספורטאים. מטפלת במגוון הפרעות לרבות חרדה ואכילה רגשית; מרצה בתחום הקוגניטיבי-התנהגותי בארגונים שונים; רכזת, מדריכה ומרצה בתוכנית Li – CBT במכללה האקדמית בוינגייט.

היקף קורס אכילה רגשית:

13 מפגשים, 80 שעות אקדמיות . 3 המפגשים הראשונים כפולים (8:00-16:00)

תכנית הלימודים:

נכיר את בסיס הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית על כל גווניה, את הקריטריונים של הפרעות אכילה ואכילה רגשית – איך מבצעים אבחון ופגישת קבלה (אינטייק) בצורה נכונה כדרך לבניית תוכנית טיפולית מותאמת-אישית. נלמד על הקשר הטיפולי ונתרגל את עקרונות ההקשבה והאמפתיה. בחלק המרכזי של הקורס נלמד ונתרגל,אוסף מיומנויות וטכניקות רגשיות, קוגניטיביות והתנהגותיות לניהול אכילה רגשית. נרחיב על תפקידו של המוח באכילה הרגשית, על כוח רצון, ואיך מפעילים שליטה עצמית בלא לגרום סבל. נתנסה בקורס באכילה מודעת ונלמד טכניקות הרפיה, לרבות מיינדפולנס. ניגע בקורס בגישה המוטביציונית, שיטה מוכחת לסיוע בשינוי התנהגותי, ונכיר כלים מעשיים לגיוס שיתוף פעולה ונקנח בהבנת התהליך של מניעת הישנות התופעה(Marlatt G.A. & Gordon J.R, 1985) .
נוסף על ה-CBT הקלאסי הקורס משלב תרגולים וטכניקות חווייתיים מתחומים נרחבים, המושתתות על גישות שונות המעשירות את השיח וההבנה בנושא: "מיינדפולנס", ACT, סכמה תרפיה, NLP, ויסות רגשי וקלפים טיפוליים.
כל אחד מהמשתתפים יעבור תהליך של שינוי לאורך הקורס. תרגול מעשי של שינוי הוא תהליך חשוב ומומלץ לכל אחד העוסק בשינוי בהרגלי אכילה. 

הדרכה קבוצתית – ההדרכה היא חלק יישומי חשוב. במפגשים יוצגו מקרים טיפוליים והקשיים שעל המטפל להתמודד עימם. מוקד העבודה הוא ניתוח הקשיים בעבודה המעשית, הבנתם, למידה משותפת שלהם וסיוע בהתמודדות עימם. ההדרכה הקבוצתית תתקיים בסוף הקורס, לפי דרישה ובתשלום נוסף.

תנאי קבלה:

סטודנטים לנטורופתיה, מטפלים ומאמנים

תעודות:

למסיימים שיעמדו בדרישות הקורס תוענק תעודת הסמכה ב"טיפול באכילה רגשית על פי עקרונות ה-C.B.T"  מטעם Win Medi – בית הספר לרפואה משלימה במכללה האקדמית בוינגייט.

למה אצלנו:
תכנית הקורס מועברת על-ידי  צוות מרצים  מהמובילים  בתחום בארץ ובעלי ניסיון מעשי של שנים  הלימודים נערכים תחת קורת גג אקדמית, במכללה האקדמית בוינגייט הקיימת משנת 1944.

אכילה רגשית

[x] סגור
כפתור צור קשר

accessibility