חיפוש סגור

סיפורו של אלוף – אגז' גואדה

סיפורו של אלוף – אגז' גואדה

לדבריו של אגז', לפני ארבע שנים נתקל בפרסומת ללימודי חינוך גופני במכללה האקדמית בוינגייט והחליט להירשם: "בשלב מסוים החלטתי שלבנות על קריירה של אתלט, זה לא דבר בטוח. צריך משהו יותר יציב בחיים. מאחר וספורט זה מה שאני אוהב, אז נרשמתי ללימודים במכללה ולשמחתי אני מגלה הרבה עניין שם. למשל, פסיכולוגיה ואנטומיה שנותנות לי אפשרות להבין מה עובר על הגוף והראש שלי בזמן ריצה. הלימודים עזרו לי להתפתח כרץ".

אגז' גואדה

אגז' גואדה במקום הראשון במרוץ ע"ש עמיצור שפירא ה – 40.

רגע לפני שהחליט לוותר על קריירה מקצוענית, בסוף נובמבר אשתקד, ראה אגז' פוסט אקראי של הפיזיולוג מולי אפשטיין בפייסבוק, ובו קריטריונים מעודכנים לריו במקצועות האתלטיקה השונים. במרתון גברים הומתק הרף בשתי דקות, ועמד על 2:19:00 שעות. המחשבה הזו חלחלה לו בעדינות לתוכניות. בחלוף שבוע וקצת, סיים שלישי באליפות ישראל בחצי מרתון שהתקיים בבית שאן. באותה נקודה אף אחד עדיין לא הסתכל עליו כאתלט מוביל, כולם טסו למחנה אימונים ורק הוא נשאר כאן.

בעקבות שיחה עם חברו לענף, בריהון וובה, הבין אגז', כי אין לו מה להפסיד, וכך רקם לעצמו חלום חדש בדמות כרטיס למרתון אולימפי, ריצה שבה לא השתתף מעולם. "הרגשתי שאם עשיתי 21 ק"מ ב־1:07 שעות, יש לי את החצי השני ברגליים. הבטן אומרת לך שאתה מסוגל? לך על זה, בלי להסס. היתה לי אמונה ותעוזה, זה בא מהלב". בדיוק כמו אגז', בכירי הרצים בארץ סימנו את מרתון רוטרדם המהיר כהזדמנות הטובה והאחרונה להתברג בריו 2016. כחלק מההכנה לתחרות, בפברואר יצא למחנה בן 54 ימים באתיופיה, והשקיע את כל כולו בניסיון להגיע למשחקים האולימפיים בריו. אחרי הכנה יסודית ומפרכת, למרתון ברוטרדם הגיע בביטחון מלא, למרות שאיש לא האמין שיצליח בכך, במרוץ המרתון הראשון בחייו.

אגז' גואדה

מייצג את המכללה באליפות אס"א באילת 2014.

אגז' מספר כי עד הק"מ ה – 40 הכל התקדם על פי התכנון: "התמדתי באותו קצב, כי לא רציתי להישרף במרתון הראשון שלי. נשארתי עם עצמי וידעתי שצריך להילחם ולתת כל מה שיש, שאין דרך חזרה". בשני הק"מ האחרונים, ראה את ההמונים בשולי הדרך, מעודדים ומוחאים כפיים, והחל להגביר מהירות. כאשר עשרה מטרים בלבד הפרידו בינו לבין קו הסיום, ראה על השעון הגדול 2:18:40. "שריר הירך האחורי ברגל ימין כבר תפוס לגמרי, נעול. זהו, הרגליים כבר לא זזות. קרסו. אולי בזכות מה שלמדתי במהלך התואר במכללה, התחלתי לעשות תנועות עם הידיים, כמו בשחייה, וככה התקדמתי. זה הרגיש כמו ריצה בתוך חלום". רק כאשר ראה שעצר את השעון על 2:18:51 שעות, והדביק את הקריטריון האולימפי בתשע שניות, הבין כי החלום הפך למציאות. מי שעד אז לא רץ 42.2 ק"מ, הפך ברוטרדם למרתוניסט אולימפי. בתוך כל ההתרגשות, אגז' נזכר איך אמא שלו לא רצתה שירוץ ודאגה לומר לו שזה קשה ושהיא מפחדת שיהיה רזה מדי. אולם בסוף היא הבינה, כשראתה שכל ההשקעה של בנה המוכשר השתלמה ולא היתה לחינם. "חשבתי על זה שהחלום שלה התגשם, לפחות עשיתי משהו אחד טוב. גרמתי לה לשמוח".

כך בגיל 26 וחצי, אגז' חברנו לספסל הלימודים, סוף סוף תפס את האוטובוס שכמעט חמק ממנו. בקיץ כבר יטוס לריו, כדי לזנק לריצת המרתון השנייה בחייו במשחקים האולימפיים. "לא עשיתי את זה על הדרך, עבדתי קשה מאוד בשביל זה", הוא מדגיש, "עכשיו צריך לחלום בגדול, לעשות שיא ולהיכנס למקום מכובד. אם אני כבר שם, אכוון את החץ הכי גבוה שאפשר". לצד שאיפותיו הגבוהות המלוות בביטחון, אי אפשר להתעלם מצניעותו הרבה וחיוכו הרחב, שבזכותם נכנס לליבם של חבריו הסטודנטים מהיום הראשון ללימודים, עוד הרבה לפני שהפך לדמות מוכרת ומדוברת בעקבות פריצתו המפתיעה. הוא מוסיף " אני יודע מאיפה באתי, ואמשיך לחיות את החיים הרגילים שהיו לי". למרות הקושי בלהיות אתלט בישראל, ובמיוחד לשלב זאת עם עבודה ולימודים, אגז' לא שוכח את הסיבה, שהובילה אותו לבחור בלימודי החינוך הגופני, והבטיח לעצמו שישלים את כל התחייבויותיו הלימודיות כמצופה ממנו כסטודנט במכללה. "לשמחתי אני מקבל תמיכה והבנה מהצוות וסגל המרצים. הם באים לקראתי במיוחד, כשאני נעדר עקב נסיעות לתחרויות ומחנות אימונים".

לסיום, אגז' משתף אותנו בשני הדברים הכי משמעותיים שלמד במרתון - מסוגלות ותעוזה. "המסר שחשוב לי להעביר הלאה הוא שאתה צריך להאמין בעצמך ולא לפחד, ללכת על כל הקופה ולהפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי. הייתי כל כך רעב להצליח, ואולי זה צ'ופר על כל השנים שלא הצלחתי. סוף סוף זה התחבר, אחרי שאף אחד לא נתן לי סיכוי. תמיד רציתי שיקשיבו לי ויאמינו בי, האמנתי כי הקרובים אלי תמכו בי. הרבה אמרו שאני לא מסוגל, וכנראה שאני לא הראשון ולא האחרון שפורץ מאוחר. גם ילדים, שלא ספרו אותם ולא חשבו עליהם, צריכים להאמין ולא להרים ידיים".

 

נאחל לאגז' חברינו בהצלחה במשחקים האולימפיים בריו 2016. נחזיק אצבעות ונעקוב מרחוק. מאמינים בך וסומכים עליך שתייצג את המדינה ואת המכללה בכבוד הראוי!

מאמרים רלוונטים נוספים

אליפות המכללה בשחייה 2016

04/05/2016

קרא עוד

סיפורו של אלוף – אגז' גואדה

04/05/2016

סיפורו של אלוף – אגז' גואדה

קרא עוד