חיפוש סגור

| כושר גופני | 02/02/2016

פעילות גופנית וירידה במשקל

פעילות גופנית  וירידה במשקל

רצים

פעילות גופנית לבדה אינה מספיקה תמיד כדי לרדת במשקל.  מחקר חדש שופך אור על הסיבה לכך: הגוף שלנו מסתגל להעלאת כמות הפעילות הגופנית   על ידי כך שהוצאת האנרגיה היומית נשארת קבועה למרות הוספה של פעילות גופנית.

הנבדקים במחקר שהתפרסם ב-Current Biology היו 332 אנשים (55% מהם נשים) בטווח הגילאים 45-25 מהמדינות הבאות: גאנה, דרום אפריקה, אי סיישל, ג'מייקה וארה"ב. הוצאת האנרגיה היומית נמדדה בשיטת מים כפולי סימון. שיטה זו מאפשרת לחשב את כמות  דו תחמוצת הפחמן הנפלטת מהגוף וממנה לקבל הערכה להוצאת האנרגיה היומית. הפעילות הגופנית במחקר נמדדה באמצעות אקסלומטרים (מוני צעדים משוכללים).

מהתוצאות נראה כי הפעילות הגופנית הסבירה כ-7% מהשונות בהוצאת האנרגיה היומית ואצל ארבעים האחוזונים הפעילים ביותר לא נמצא  קשר בין פעילות גופנית והוצאת אנרגיה יומית. הרמן פונצר (Herman Pontzer) החוקר המוביל במחקר ציין  כאשר ביצע במחקרים בשבט ההדזה (Hadza) בצפון טנזניה, שבט של ציידים-לקטים פעילים מאד גופנית הוא הופתע לגלות שצריכת האנרגיה היומית של בני השבט לא שונה בהרבה מזו של אוכלוסיות פעילות גופנית הרבה פחות באירופה וצפון אמריקה.

פונצר מציין כי זה הזמן לחשיבה מחודשת לגבי השפעת הפעילות הגופנית על ירידה במשקל. לדעתו, פעילות גופנית רבה, כזו שהיא מעל כמות מתונה, אינה תורמת להוצאת האנרגיה היומית. יש לדעתו נקודת שווי משקל כלשהי של פעילות גופנית  שאם נמצאים מתחתיה נגרם נזק בריאותי אך אם מבצעים פעילות גופנית במידה גדולה יותר מעל הנקודה לא  עולה כמעט צריכת האנרגיה היומית

אחת ההשערות של החוקרים כי מנגנוני הפיצוי של הגוף להפחתת הוצאת האנרגיה כתגובה להעלאת כמות הפעילות הגופנית נמצאות בתהליכים שאינם קשורים למערכת השרירים כמו הפחתה בתהליכי בניית הגוף, ופעילות פחותה במערכת הרבייה ומערכת החיסון.

מקורות:

1.    Herman PontzerRamon Durazo-ArvizuLara R. DugasJacob Plange-RhulePascal BovetTerrence E. Forrester, Estelle V. LambertRichard S. CooperDale A. SchoellerAmy Luke. Constrained Total Energy Expenditure and Metabolic Adaptation to Physical Activity in Adult Humans. Current Biology. January 28, 2016. DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2015.12.046

2.    Why you won't lose weight with exercise alone. Science Daily, 28 January 2016

 

 

 

יש לך שאלה למומחים של המכללה האקדמית בוינגייט ? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.

 

מאמרים רלוונטים נוספים

פציעות שחיקה של ספורטאים צעירים

01/02/2014

קרא עוד

האם מסוכן לנחות על העקבים בריצה?

03/01/2016

קרא עוד

מעשיות השליחים, חלק ט"ז

20/09/2012

קרא עוד

אורח חיים של רופאים בפקיסטן

07/11/2015

קרא עוד

מעשיות השליחים, חלק ל"א

28/01/2017

קרא עוד

הישגים בריצות קצרות, שליחים ומשוכות טוקיו 2021 בהשוואה לאליפויות קודמות

10/08/2021

קרא עוד