facebook tracking pixel
חיפוש סגור

יורם אהרוני | היסטוריה של הספורט | 11/04/2019

הפינה האולימפית, אתונה 2004, חלק ג'

תחרות סיוף באתונה 2004

כדורסל

לבד מהמארחת, יוון, ואלופת העולם, סרביה ומונטנגרו, הוקצו ליבשת אירופה רק עוד שלושה מקומות בטורניר הגברים ואת אלה תפסו הנבחרות שסיימו בשלושת המקומות הראשונים באליפות אירופה 2003: ליטא, ספרד ואיטליה.  ישראל סיימה את הטורניר במקום השביעי. את משחקי הבית המוקדם סיימה ישראל במקום השלישי והעפילה לשלב הבא. ישראל הפסידה  לגרמניה 86:81 (הרבה לקלוע לישראל – מאיר טפירו 21 נק') והפסידה גם לליטא' – 94:62 (יניב גרין 12) ועלתה לשלב הבא בזכות ניצחון על לטביה 75:91 (טל בורשטיין 21 נק').  בשלב השני גברה ישראל על סלובניה בתוצאה 76:78 (גרין 14) והעפילה לרבע הגמר.  בשלב זה נכנעה ישראל לספרד בתוצאה 78:64 (דרק שארפ 16) ועברה למשחקי הדירוג על המקומות 8-5.  במשחק הראשון בשלב זה  נוצחה ישראל על ידי יוון 63:56 (יותם הלפרין 12) ובמשחק על המקום השביעי גברה ישראל  על רוסיה 82:89 (טפירו 26).  קלעו לישראל בטורניר: טפירו 83, בורשטיין 81, גרין 76, עידו קוז'יקרו 71, יואב ספר 48, שארפ 43, הלפרין 36, גור שלף 35, משה מזרחי 18, שחר גורדון 14, ישראל שיינפלד 12 וארז כץ 4. מאמן הנבחרת היה מולי קצורין.
בטורניר האולימפי נחלה ארה"ב שני הפסדים כבר בשלבים המוקדמים למרות שבהרכבה היו שחקנים מפורסמים כמו: כרמלו אנתוני, טים דנקן, אלן אייברסון, למאר אודום, דויין וייד, אמרה סטודומאייר ולברון ג'יימס בן ה-19. ארה"ב סיימה רביעית בלבד בבית ב' ונוצחה על ידי ליטא 94:90 ועל ידי פורטו ריקו 92:73.  ברבע הגמר גברה ארה"ב על ספרד (סיימה  ראשונה בבית א') בתוצאה 94:102 אך בחצי הגמר היא הפסידה לארגנטינה בתוצאה 89:81. ארגנטינה ניצחה בגמר את איטליה בתוצאה 69:84. הקלעים הבולטים לארגנטינה בטורניר: מנו ג'ינובילי 154, לואיס סקולה 141, אנדרס נוציוני 80. הקלעים הבולטים של איטליה: ג'יאן לוקה בזילה 102, מסימו בולרי 95, ג'יאקומו גלנדה 82. לארה"ב: אייברסון 110, דנקן 103, סטפן מרברי 84.  לליטא שסיימה רביעית: ארוידס מצ'יאוסקאס 127, שרונאס יסיקביצ'יוס ("שאראס") 113, רמונאס שישקאוסקס 100.
בטורניר הנשים ניצחה ארה"ב שגברה בגמר על אוסטרליה בתוצא 63:74.


כדורגל

מלבד המארחת, יוון, הוקצו ליבשת אירופה עוד שלושה מקומות בטורניר הגברים ואלו נקבעו באליפות אירופה עד גיל 21. ישראל השתתפה בשלב המוקדם של אליפות זו וסיימה במקום השלישי מתוך 5 בבית א' ולא עלתה לשלב הגמר. ישראל זכתה בשלושה ניצחונות: פעמיים על מלטה (0:1 ו- 0:3) ופעם אחת על סלובניה 1:2. משחק נוסף עם סלובניה הסתיים בתיקו 0:0. ישראל נוצחה פעמיים על ידי צרפת (2:0, 3:0) ופעמיים על ידי קפריסין (2:0, 3:0). ישראל נאלצה לארח משחקים במגרשים ניטרליים בשל המצב הביטחוני בארץ. בין השחקנים שייצגו את ישראל: טל בן חיים (הבלם), דקל קינן, גל אלברמן, אליניב ברדה, גילי ורמוט, יניב קטן. המאמן היה משה סיני.
הנבחרת המפתיעה בטורניר האולימפי הייתה זו של עירק שניצחה בשלב הבתים את פורטוגל שבה הופיע שחקן בן 19 בשם כריסטיאנו רונאלדו והגיעה עד לשלב חצי הגמר. במשחק הגמר ניצחה ארגנטינה את פאראגוואי בתוצאה 0:1. משער של קרלוס טבס בדקה ה-18. שחקנים מפורסמים נוספים בנבחרת ארגנטינה: רוברטו איילה, גבריאל היינצה וחוויאר מסצ'רנו. באיטליה שסיימה שלישית הופיעו בין היתר: אנדראה פירלו,  דניאלה דה רוסי וג'ורג'יו צ'ליני. גאנה שיתפה שלושה שחקנים ששיחקו באותה תקופה בישראל: ג'ון פיינטסיל ממכבי תל אביב, פטריק וילאר ממכבי פתח תקוה, ועמנואל פאפו מ-מ.ס. אשדוד.


דוגיות

ישראל יוצגה בתחרויות על ידי שלושה ספורטאים:
מיכאל קולגנוב  - קאייק 500 מ' – 27 מתוך 28 שהשתתפו במוקדמות העפילו לחצי הגמר ובכללם קולגנוב שסיים רביעי במקצה מספר 1 בזמן 1:39.745.  מחצי הגמר העפילו לגמר שלושה הראשונים מכל מקצה. קולגנוב היה שמיני במקצה מספר 2 בזמן 1:43.411 ד'. רמי צור שבמשחקי סידני 2000 ייצג את ישראל והפעם ייצג את ארה"ב היה רביעי באותו המקצה בזמן 1:40.727 ד'. 
רועי ילין– קאייק 1000 מ' – סיים שלישי במקצה מוקדם מספר 2 בזמן 3:34.06 ועלה לחצי הגמר. שלושה ראשונים מכל אחד ממקצי חצי הגמר העפילו לגמר. ילין היה שלישי במקצה מספר 1 בזמן 3:30.005 ד'. בגמר סיים ילין תשיעי ואחרון בזמן 3:43.485 ד'.
לריסה פסחוביץ' – קאייק 500 מ' – סיימה שלישית במקצה מוקדם מספר 1 בזמן 1:54.234 ועלתה לחצי הגמר.  סיימה שניה במקצה מספר 2 בזמן 1:55.096 ד' והעפילה לגמר בו סיימה במקום השישי בזמן 1:53.089 ד' . המנצחת במקצוע הייתה נטשה יניקס שייצגה את הונגריה. היא נולדה ביוגוסלביה ובמשחקי סידני 2000 ייצגה את  מולדתה. אביה זכה במדליית כסף במשחקי לוס אנג'לס 1984.


סיוף

איילת אוחיון ייצגה את ישראל בתחרות הרומח לנשים. היא הפסידה בסיבוב הראשון לבאואר מגרמניה בתוצאה  15:10 ויצאה מהתחרות.  המנצחת בתחרות הייתה ולנטינה וזאלי מאיטליה שזכתה בזהב במקצוע זה גם במשחקי סידני 2000 ובמשחקי בייג'ינג 2008. היא שותפה גם ל-3 מדליות זהב אולימפיות  קבוצתיות  ברומח כחברה בנבחרת איטליה.
 למשחקי אתונה 2004 נוספו תחרויות בחרב לנשים. מאחר שהוחלט כי מספר המקצועות בענף הסיוף יישאר ללא שינוי, החל ממשחקי אתונה 2004 לא נערכת תחרות קבוצתית באחד ממקצועות הסיוף ואי לכך לא היו באתונה תחרויות קבוצתיות בחרב לגברים וברומח לנשים.


קליעה

הישגי קלעי ישראל
אלכס דנילוב  - אקדח אוויר 10 מטר – מקום 22-20 מתוך 47 במוקדמות – 577 נק'. שמונה עלו לגמר. הקלע במקום השמיני קבע הישג של 582 נק'. אקדח חופשי 50 מ' – מקום 17-15 במוקדמות  מתוך 42 משתתפים – 554 נק'. שמונה עלו לגמר. הקלע במקום השמיני במוקדמות צבר 560 נק'.
גיא סטריק – רובה קליבר זעיר, מצב שכיבה – מקום 23-16 במוקדמות – 592 נק' (99, 98, 98, 99, 99, 99). שמונה קלעים עלו לגמר. הקלע במקום השמיני במוקדמות צבר 599 נק'.


טניס שולחן

המשחקים התנהלו כבר לפי החוקה החדשה בה מערכה נמשכת עד 11 נקודות וכדי לזכות במשחק צריך לנצח ב-4 מערכות. מרינה קרבצ'נקו ייצגה את ישראל בתחרות ליחידות. בסיבוב הראשון היא גברה על וולאקאקי מיוון בארבע מערכות: 6:11, 5:11, 4:11, 5:11. בסיבוב השני גברה קרבצ'נקו על בדסקו מרומניה ב-6 מערכות: 6:11, 9:11, 11:4, 3:11, 11:8, 6:11. בסיבוב השלישי נוצחה קרבצ'נקו על ידי תמרה בורוש מקרואטיה ב-4 מערכות: 11:8, 11:6, 11:5, 11:7 ויצאה ממעגל התחרויות.


טניס

יוני ארליך ואנדי רם ייצגו את ישראל בטורניר זוגות הגברים. בסיבוב הראשון הם גברו על אנקויסט וסודרלינג משבדיה 5:7, 6:3. בסיבוב השני גברו ארליך ורם על אנדרייב ודוידנקו מרוסיה 4:6, 1:6. ארליך ורם סיימו את דרכם ברבע הגמר בהפסד לשוטלר וקייפר מגרמניה ב-3 מערכות: 2:6, 6:2, 6:2.
אנה סמשנובה מישראל השתתפה בטורניר היחידות ונוצחה בקרב הראשון בידי גרבין מאיטליה 6:2, 6:1.  ג'סטין הנין מבלגיה הייתה המנצחת בטורניר הנשים. אלופת סידני 2000, ונוס ויליאמס מארה"ב הודחה מהטורניר בסיבוב השלישי. בין הטניסאיות המפורסמות שהשתתפו: אמילי מורסמו, סבטלנה קוזניצובה אנסטסיה מיסקינה ואלנה דמנטייבה.  מרטינה נברטילובה בת ה-48 השתתפה בטורניר הזוגות. ניקולס מאסו מצ'ילה ניצח בטורניר היחידים. בין הטניסאים המפורסמים שהשתתפו: רוג'ר פדרר (הודח בסיבוב השני), אנדי רודיק ותומס ברדיך (הדיח את פדרר). מאסו זכה במדליה נוספת כאשר ניצח בטורניר הזוגות יחד עם פרננדו גונסלס.


טקוואנדו

מאיה ערוסי הייתה הספורטאית הראשונה שייצגה את ישראל בענף הטקוואנדו במשחקים האולימפיים. בתחרות במשקל עד 49 ק"ג היא הפסידה בקרב הראשון נגד דליה קונטררס מונצואלה בתוצאה 5:1 ויצאה ממעגל התחרויות. 
כמו בסידני 2000 התקיימו תחרויות ב-4 קבוצות משקל לנשים ולגברים וכל מדינה הוגבלה לארבעה משתתפים בענף.  כל ארבעת המשתתפים מדרום קוריאה זכו במדליות ומאזנה של המדינה הפעם בענף זה הסתכם בשתי מדליות זהב ושתיים מארד.


היאבקות

לראשונה בתולדות המשחקים האולימפיים התחרו נשים בענף ההיאבקות. הנשים התחרו בסגנון חופשי בלבד, ב-4 קבוצות משקל. כדי לא להגדיל את מספר המשתתפים בענף התחרו הגברים רק ב-7 קבוצות משקל בשני סגנונות ההיאבקות בעוד בסידני 2000 הם התחרו ב-8 קבוצות משקל.
שלושה משתתפים ייצגו את ישראל בתחרויות הגברים בסגנון יווני-רומי:
ישה מנשרוב – התמודד במשקל עד 74 ק"ג. הפסיד לחלימוב מקזחסטן ולרקורו מספרד ויצא מהתחרות.
גוצ'ה צ'יצ'ישוילי – התמודד במשקל עד 84 ק"ג.  גבר על נומונבי מצרפת והפסיד למישין מרוסיה (הזוכה במדליית הזהב) והודח מהמשך התחרות.
יורי יבסייצ'יק – התמודד במשקל על-כבד. נוצח על-ידי לופס מקובה וגול מטורקיה והודח מהמשך התחרות.


טריאתלון

שישה גברים יצאו לשלב האחרון של התחרות, הריצה ל-10 ק"מ במצב בו 5 שניות מפרידות בין הראשון לשישי.  האמיש קרטר מניו זילנד שהוביל ביציאה לקטע בזמן של 1:19:21 עבר את קטע הריצה ב-31:46 ד' וניצח בתחרות בזמן כולל של 1:51:07.73 שע'. ניו זילנד זכתה גם במדליית הכסף לגברים: בוואן דוקרטי סיים 8 שניות אחרי האמיש.
בתחרות הנשים הובילה לורטה הרופ מאוסטרליה אחרי קטע השחייה ל-1500 מ' בזמן 18:07 כשצמודה אליה שילה טאורמינה מארה"ב. השתיים היו בראש גם אחרי הרכיבה על האופניים ל-40 ק"מ וביציאה לריצה כשזמנה המצטבר  של הרופ הוא 1:28:03 וטאורמינה 17 שניות אחריה.  קייט אלן, אוסטרית ילידת אוסטרליה, סיימה את קטע השחייה במקום ה-44 מתוך 50, בזמן 20:38,  ביציאה לקטע הריצה היא הייתה במקום ה-29 וזמנה היה 1:30:55. אלן, שהחלה לעסוק בטריאתלון רק בגיל 26, התאמנה כנערה באוסטרליה בריצה ועברה 10  הק"מ ב-33:48 ד', יותר מדקה מהר יותר מכל מתחרה אחרת.  היא הייתה ראשונה בסיום בזמן כולל של 2:04:43.45 שע' והקדימה את הרופ ב-7 שניות. הרופ עברה את קטע הריצה ב-36:47 ד'.

כדורעף

קובה זכתה במדליית הזהב האולימפית לנשים שלוש פעמים ברצף, החל ממשחקי ברצלונה 1992. הקובניות הגיעו באתונה 2004 לחצי הגמר והתמודדו מול הסיניות. בשתי המערכות הראשונות זכו הסיניות אך הקובניות הצליחו להשוות את מאזן המערכות ל-2:2 לפני שנכנעו במערכה המכרעת בתוצאה 15:10. בחצי הגמר השני הובילה ברזיל על רוסיה 0:2 אך הרוסיות הצליחו לנצח בשלוש המערכות הבאות ולעלות לגמר מול הסיניות.  בגמר זכו הרוסיות בשתי המערכות הראשונות 28:30, 25:27 , הסיניות ניצחו בשלישית 20:25 והרוסיות כבר הובילו ברביעית התוצאה 21:23 אך הסיניות ניצחו במערכה 23:25  וניצחו גם במערכה החמישית והמכרעת 12:15. קובה הסתפקה הפעם בארד.
ברזיל הייתה המועמדת לזכייה בין הגברים  והיא לא אכזבה: ברבע הגבר גברו הברזילאים על פולין 0:3, בחצי הגמר הם ניצחו את ארה"ב 0:3 וזכו במדליית הזהב עם ניצחון בגמר על איטליה בתוצאה 1:3.

 

יש לך שאלה למומחים של המכללה האקדמית בוינגייט ? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.

מאמרים רלוונטים נוספים

השפעת קפאין וקפה על סבולת

28/11/2014

קרא עוד

הדיוק של שעוני GPS

21/12/2011

קרא עוד

הרהורי לונדון: שערוריה בבדמינטון

02/08/2012

קרא עוד

הפינה האולימפית: היהודי המהיר בעולם

08/06/2012

קרא עוד

ספורט כהשתקפות זהות יהודית

29/10/2011

קרא עוד

הליכה ושיעורי תמותה

22/05/2019

קרא עוד